Trwa ładowanie...
d43yh85

MS: konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji (komunikat)

...

d43yh85
d43yh85

19.10. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Stało się już tradycją, że wspólnymi siłami Ministerstwa Sprawiedliwości i Rzecznika Praw Dziecka, we współpracy ze Społeczną Radą do spraw ADR przy Ministrze Sprawiedliwości, w drugiej połowie października organizowane jest spotkanie osób, którym bliska jest mediacja.

Konferencja jest okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń i spostrzeżeń związanych z mediacją oraz próbą zastanowienia się nad dalszymi działaniami, które należałoby przedsięwziąć, aby wspólnie wypracować skuteczne funkcjonowanie tej alternatywnej metody rozwiązywania sporów w społeczeństwie - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Coroczna konferencja, organizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji, odbyła się dzisiaj w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Warszawa, Plac Bankowy.

d43yh85

Minister sprawiedliwości z powodu obowiązków służbowych nie mógł wziąć w niej osobistego udziału. Do uczestników spotkania skierował jednak specjalne wystąpienie.

Mediacja od 13 lat funkcjonuje w polskim prawie karnym, od 10 lat w sprawach nieletnich i od 5 lat w prawie cywilnym. Wpisała się już w polski wymiar sprawiedliwości, ale w dalszym ciągu jej sprawne funkcjonowanie i możliwość efektywnego wykorzystania w rozwiązywaniu sporów wymaga szerszego upowszechnienia w społeczeństwie.

Od momentu wprowadzenia mediacji do polskiego systemu prawnego, rokrocznie coraz większa liczba spraw kierowana jest do mediacji. W dalszym ciągu jednak liczba ta nie jest satysfakcjonująca.

- Mediacja jest dobra dla każdego, kto chce rozmawiać o sporze. Daje ona bowiem możliwość zachowania dobrych relacji przez strony, a w konsekwencji daje możliwość dalszej współpracy. Pomaga w nawiązaniu dialogu z drugą stroną sporu, daje możliwość wypowiedzenia się, a także daje szanse takiego rozwiązania konfliktu, które będzie satysfakcjonujące dla każdej ze stron. Lepszy jest dialog niż przerzucanie się argumentami. Lepsze jest zrozumienie i wspólne poszukiwanie rozwiązań niż walka o swoją rację. A to właśnie gwarantuje mediacja - mówi Krzysztof Kwiatkowski.

d43yh85

Ministerstwo Sprawiedliwości od wielu miesięcy podejmuje działania mające na celu upowszechnianie mediacji, przekonywanie nieprzekonanych, popularyzowanie zasad jej prowadzenia oraz m.in. wskazuje na korzyści finansowe związane ze stosowaniem mediacji. Utworzona została ogólnopolska sieć koordynatorów do spraw mediacji, prowadzona jest strona internetowa dotycząca mediacji, na której zamieszczane są informacje także o mediacji na świecie.

W ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości wydało informator dotyczący problematyki ADR oraz praw pokrzywdzonego w procesie karnym (nakład 500.000 egzemplarzy) oraz ulotki propagujące mediację jako alternatywną metodę rozwiązania sporu (375.000 sztuk).

W 2011 r. ruszyła, zorganizowana przez resort, ogólnopolska kampania medialna dotycząca mediacji. Działania popularyzujące mediację prowadzone są na poziomie sądów okręgowych na terenie całego kraju.

d43yh85

W ramach realizacji projektu unijnego od października tego roku prowadzone są szkolenia z zakresu alternatywnego rozwiązywania sporów dla sędziów, mediatorów i pracowników punktów obsługi interesantów w sądach wszystkich szczebli.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d43yh85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43yh85