Trwa ładowanie...
d7w7f7j

MS: min. Kwiatkowski na Krajowym Zjeździe Adwokatury (komunikat)

...

Share
d7w7f7j

19.11. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Wybór nowych władz palestry - to jeden z głównych celów X Krajowego Zjazdu Adwokatury, który w dniach 19-21 listopada odbywa się w Sopocie.

Dzisiaj w zjeździe udział wziął minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

d7w7f7j

- Krajowy Zjazd Adwokatury to dobra okazja i najlepsze forum do dokonania ocen i podsumowań ostatnich 3 lat działania adwokatury, od poprzedniego zjazdu - powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.

W trakcie spotkania minister podziękował adwokatom m.in. za podejmowane wspólnie z resortem i pozostałymi samorządami prawniczymi akcje bezpłatnej pomocy dla m.in. rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. oraz poszkodowanych przez tegoroczną powódź.

Minister w swoim wystąpieniu wspomniał o tragicznie zmarłej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joannie Agackiej-Indeckiej oraz innych adwokatach, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. (Stanisław Mikke - redaktor naczelny miesięcznika "Palestra", posłanka Jolanta Szymanek-Deresz, senator Stanisław Zając).

- Polska adwokatura zmienia się. Wszyscy chcielibyśmy, aby stała się nowoczesnym samorządem na miarę XXI wieku. Nie mam wątpliwości, że wielką wartością adwokatury jest jej tradycja i historia - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Adwokatura z każdym rokiem stanowi grupę coraz liczniejszą. Dzięki temu poprawia się dostęp do pomocy prawnej i skutecznie może być realizowane konstytucyjne prawo do obrony - dodał.

d7w7f7j

Obecnie zawód adwokata wykonuje ponad 10 tysięcy osób, a kolejnych 4500 osób odbywa aplikację i w bliskiej perspektywie zasili szeregi palestry.

- Jest wielkim wyzwaniem dla samorządu, zachowanie wysokich standardów etycznych i kompetencyjnych, wypracowanych i pielęgnowanych przez kilka pokoleń - powiedział minister sprawiedliwości. - Zawód adwokata należy do najbardziej pożądanych i docenianych przez absolwentów prawa. Do egzaminów na tę aplikację przystępuje młodzież, jak wskazują wyniki, szczególnie wyróżniająca się wiedzą prawniczą, posiadająca w istotnym stopniu szerszą wiedzę, aniżeli inni absolwenci - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

Minister podziękował za to, że - zgodnie z poczynionymi przez niego zabiegami - w zjeździe biorą udział przedstawiciele aplikantów.

- Zachęcam do wykorzystywania potencjału, tkwiącego w młodych ludziach, także w sferze samorządowej. Wszak aplikanci są członkami samorządu, jakkolwiek bez doświadczenia w tej sferze jej działania - powiedział minister. - Proszę, aby stwarzać aplikantom kompetentne szkolenie, czytelne sposoby sprawdzania ich wiedzy w toku aplikacji, a jednocześnie poprzez instytucję adwokata - patrona, gdzie dominującą jest relacja uczeń-mistrz zapewnić identyfikację młodych ludzi z samorządem - dodał.

d7w7f7j

W trakcie swojego wystąpienia minister Krzysztof Kwiatkowski odniósł się także do dyskusji o nowoczesnym kształcie zawodów prawniczych. - Wymaga ona refleksji i dialogu na temat zakresu kompetencji drugiego z prawniczych zawodów zaufania publicznego, tj. zawodu radcy prawnego - powiedział. - Chciałbym, co już deklarowałem, aby tą sprawą zajął się zespół ekspertów, w skład którego powinni wejść przedstawiciele wszystkich środowisk prawniczych, zwłaszcza adwokaci i radcowie prawni - dodał.

Minister Krzysztof Kwiatkowski wskazał także na potrzebę głębszej analizy i refleksji nad zasadami ustalania wynagradzania adwokatów i radców prawnych.

- Konieczne wydaje się wypracowanie nowych zasad wynagradzania adwokata za pomoc prawną ściśle wiążącą się z rzeczywistym nakładem pracy - powiedział.

Minister sprawiedliwości przypomniał także o wprowadzonej na jego wniosek nowej regulacji w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa w zakresie trybu opiniowania kandydatów na urząd sędziego, gwarantującej rzeczywisty udział przedstawicieli samorządu adwokackiego w konkursie na stanowiska sędziowskie.

d7w7f7j

- Jako minister sprawiedliwości liczę na państwa pomoc i współpracę w tworzeniu lepszego prawa, które będzie służyło obywatelom - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Życzę państwu satysfakcji z wykonywania zawodu adwokata, który polega na pomaganiu innym ludziom, bo adwokaci to ludzie, którzy innym nigdy nie odmawiają swojej pomocy - zakończył.

W trakcie zjazdu minister Krzysztof Kwiatkowski - na wniosek prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej - uhonorował kolejnych 28 przedstawicieli samorządu adwokackiego najwyższym odznaczeniem resortowym - Srebrnym Pamiątkowym Medalem Ministra Sprawiedliwości. Odznaczenia zostały przyznane przez ministra w ramach obchodów 30-lecia powstania "Solidarności".

Srebrne Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości m.in. otrzymali (według podziału na Izby Adwokackie):

Kraków:

 1. adw. Andrzej Buczkowski
 1. adw. Marian Sadowski
 1. adw. Krystyna Sieniawska
d7w7f7j

Lublin:

 1. adw. Ireneusz Bieniaszkiewicz
 1. adw. Barbara Kurantowicz
 1. adw. dr hab. Dariusz Dudek
 1. adw. Wiesław Kamiński
 1. adw. Mieczysław Jurkiewicz
 1. adw. Mirosława Ledwójcik
 1. adw. Anna Palonka-Czwal
 1. adw. Leszek Pasieczny
 1. adw. Tomasz Przeciechowski
 1. adw. Barbara Stefaniuk
 1. adw. Szczepan Semczuk
 1. adw. Włodzimierz Wysocki
d7w7f7j

Płock:

 1. adw. Jerzy Kejna

Wałbrzych:

 1. adw. Ryszard Bak
 1. adw. Irena Łucja Graunitz
 1. adw. Wiesław Gruszka
 1. adw. Bronisław Lichtarski

Wrocław:

 1. adw. Maria Ćwiklińska
 1. adw. Alina Lubczyńska

Zielona Góra:

 1. adw. Edward Krzywicki
 1. adw. Walerian Jan Piotrowski.

Na wniosek Prezydium NRA minister wystąpił także do prezydenta RP o przyznanie reprezentantom samorządu adwokackiego odznaczeń państwowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d7w7f7j

Podziel się opinią

Share
d7w7f7j
d7w7f7j