Trwa ładowanie...
dydahe2

MS: min. Kwiatkowski na spotkaniu z liberalną frakcją PE (komunikat)

...

dydahe2
dydahe2

11.07. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Europejskie Prawo Umów - jeden z priorytetów polskiej prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości - było głównym tematem dzisiejszego spotkania ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z przedstawicielami liberalnej frakcji Parlamentu Europejskiego. Do spotkania doszło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przedstawiciele Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) spotkali się dzisiaj m.in. z premierem Donaldem Tuskiem oraz innymi członkami Rady Ministrów. Minister Krzysztof Kwiatkowski przewodniczył dyskusji dot. wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Głównym tematem dyskusji był jeden z priorytetów polskiej prezydencji z zakresu wymiaru sprawiedliwości - Europejskie Prawo Umów.

- To jedno z najambitniejszych zadań jakie przed sobą postawiliśmy - powiedział w trakcie spotkania minister Krzysztof Kwiatkowski.

dydahe2

W dzisiejszym spotkaniu wzięła udział m.in. należąca do ALDE wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Diana Walis. 8 czerwca 2011 r. Parlament Europejski przyjął jej raport dotyczący tego projektu.

- To bardzo mocne ukierunkowanie poparcia dla naszej inicjatywy w formie tzw. instrumentu opcjonalnego - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Cieszę się, że Parlament Europejski podziela pogląd, że korzyści, jakie projekt Europejskiego Prawa Umów niesie dla rozwoju rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów, są nie do przecenienia. Inicjatywa ma ogromny potencjał i może wpłynąć na ożywienie handlu transgranicznego, w szczególności w Internecie. Nie zapominajmy przy tym w jak dużym stopniu konsumenci skorzystają na różnorodności ofert sprzedaży dóbr i usług, a przedsiębiorcy na poszerzeniu rynków zbytu - dodał minister sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości przypomniał także inne priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Wśród nich wymienił m.in.:

- Projekt rewizji rozporządzenia Bruksela I;

dydahe2

- Projekt rozporządzenia dotyczącego dziedziczenia;

- Projekt dyrektywy dotyczącej łączenia niektórych rejestrów działalności gospodarczej;

- Działania służące zagwarantowaniu pewnego minimum praw podejrzanym i oskarżonym;

- Zapewnienie adekwatnych uprawnień ofierze (rozpoczęcie prac nad nowym projektem dyrektywy ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw).

- Za szczególnie istotne uważamy zakończenie prac nad dyrektywą dot. Europejskiego Nakazu Ochrony. Musimy zapewnić bezpieczeństwo ofiarom przestępstw w Europie, w której granice nie są przeszkodą poruszania się nie tylko dla ofiar, ale i sprawców. W 2010 r. liczba ofiar przemocy domowej w Polsce wynosiła ponad 130 tys., z czego 82 tys. ofiar to kobiety, a 40 tys. to dzieci - przypomniał minister Krzysztof Kwiatkowski.

dydahe2

- Niezwykle istotne są dla nas również prace nad projektem dyrektywy ws. prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym. Zapewnienie prawa do porady adwokata na możliwie najwcześniejszym z etapów postępowania jest kluczowym elementem dla zapewnienia rzetelnego procesu, niezależnie od państwa, w którym oskarżony lub podejrzany znajduje się - dodał minister sprawiedliwości.

Krzysztof Kwiatkowski przypomniał także, że Rada przyjęła w czerwcu porozumienie ogólne dotyczące dyrektywy w sprawie ataków na systemy informatyczne. - Wierzymy, że uda nam się wspólnie z Parlamentem sprawnie zorganizować prace trilogu, tak aby na koniec roku można było pokazać konkretne efekty - powiedział minister.

- Wszystkie te działania będą efektywne jeśli będziemy aktywnie ze sobą współpracować. Wierzymy, że w ciągu tego półrocza uda nam się pokazać, że ta współpraca jest jednym z najlepszych motorów rozwoju wymiaru sprawiedliwości Unii Europejskiej - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

dydahe2

ALDE (Alliance of Liberals and Democrats for Europe) stanowi trzecią co do wielkości grupę polityczną w Parlamencie Europejskim. Obecnie należy do niej 85 członków PE z 20 krajów członkowskich. W tej frakcji nie ma europosłów z Polski.

Celem wspólnego spotkania była dyskusja nad programem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dydahe2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dydahe2