Trwa ładowanie...
d4fpq4a

MS: minister Biernacki na uroczystościach na Wojskowych Powązkach (komunikat)

...

d4fpq4a
d4fpq4a

07.06. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwożci informuje:

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki wziął dzisiaj (7 czerwca 2013 r.) udział w uroczystości odprowadzenia na miejsce tymczasowego spoczynku szczątków ofiar reżimu komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach Wojskowych w latach 1948-1956 w bezimiennych grobach.

- Na tym cmentarzu w bezimiennych grobach pochowano naszych bohaterów narodowych, którzy zostali pomordowani w katowniach UB. Mordowano ich w brutalny sposób, stosując "metodę katyńską", strzał w potylice. Warto było powołać i stworzyć Instytut Pamięci Narodowej, by przywrócić pamięć, osobowość i tożsamość ofiar reżimu komunistycznego - powiedział podczas uroczystości minister Marek Biernacki.

Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Ministerstwem Sprawiedliwości od 13 maja 2013 r. prowadził na warszawskich Powązkach Wojskowych, w kwaterze "Ł" drugi etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych, w trakcie których udało się wydobyć z ziemi szczątki 82 osób. W czasie pierwszego etapu prac prowadzonych w 2012 r. wydobyto łącznie szczątki 117 osób, z których siedem zidentyfikowano.

d4fpq4a

Większość z nich nosi ślady po katyńskiej metodzie uśmiercania, niektórzy mieli związane z tyłu ręce. Najwięcej szczątków ofiar terroru komunistycznego wydobyto spod zdemontowanej asfaltowej drogi, przebiegającej pośrodku dawnego pola więziennego. Cennym wynikiem prowadzonych przez kilka tygodni w kwaterze "Ł" prac jest ustalenie granic i powierzchni kwatery, znajdującej się od 1948 r. w wyłącznej dyspozycji więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Niezależnie od prac ekshumacyjno-poszukiwawczych na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, realizowane są badania genetyczne odnalezionych szczątków, prowadzone w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie oraz Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Na tzw. Łączce w latach 1948-1956 pochowano kilkaset osób zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wśród poszukiwanych są bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy i żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego. Celem prac zespołu złożonego z archeologów, specjalistów z zakresu medycyny sądowej, genetyków i wolontariuszy pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka jest odnalezienie i zidentyfikowanie szczątków ok. 200 zamordowanych przez UB.

W uroczystościach wzięli także udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert oraz przedstawiciele Ordynariatów Polowych Wojska Polskiego i organizacji kombatanckich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d4fpq4a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fpq4a