MS: Minister Gowin z wizytą we Wrocławiu (komunikat)

...

12.04. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin złożył dzisiaj wizytę we Wrocławiu. W jej trakcie wziął udział w konferencji pt. "System bezpieczeństwa meczu piłki nożnej" oraz na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosił wykład pt. "Reguły deregulacji, czyli dlaczego dobre prawo i wolny rynek leżą w interesie większości obywateli".

- Problematyka bezpieczeństwa meczów piłki nożnej zawsze wzbudzała bardzo duże zainteresowanie. Większość z nas doskonale pamięta to jak w Bydgoszczy w maju 2011r. "rozegrał się" mecz finałowy Pucharu Polski pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa, czy też wydarzenia w Kownie z listopada 2011r., kiedy to miał miejsce mecz pomiędzy reprezentacją Polski a Litwy - powiedział w trakcie konferencji Minister Jarosław Gowin. - Zajścia te, które miały chuligański charakter, wywołały burzliwą dyskusję na temat bezpieczeństwa na stadionach w trakcie meczów piłki nożnej, a także na temat przygotowania Polski do zbliżającego się Turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 - dodał.

Jarosław Gowin zaznaczył, że wydarzenia te były wyraźnym sygnałem, że należy wprowadzić określone zmiany, zarówno o charakterze organizacyjnym, jak i prawnym, będące gwarancją bezpiecznego i spokojnego przebiegu rozgrywek piłkarskich.

- Bezpieczeństwo meczów piłki nożnej, jako jeden z aspektów bezpieczeństwa imprez masowych, stanowi obszar interdyscyplinarnego działania podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Zaangażowanie tych podmiotów powinno być widoczne na płaszczyźnie legislacyjnej i operacyjnej. Podejmowane działania powinny opierać się na wprowadzaniu skutecznych i sprawnych rozwiązań systemowych - mówił Minister Sprawiedliwości. - Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, niejako w odpowiedzi na wydarzenia z 2011 roku przygotowało regulacje ujęte w ustawie z dnia 31 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych ustaw - przypomniał Jarosław Gowin.

Wspomniana ustawa wprowadziła m.in.: obowiązek wyposażenia obiektów wykorzystywanych do organizacji meczów piłki nożnej w kompatybilne elektroniczne systemy służące do identyfikacji osób, sprzedaży biletów i kontroli przebywania w miejscu i w czasie trwania meczu piłki nożnej. Obowiązek ten dotyczy wszystkich stadionów. Nowe regulacje doprecyzowały także przepisy odnoszące się do zakazu wstępu na imprezę masową. Ten środek karny można łączyć z obowiązkiem stawienia się w czasie trwania imprezy masowej w wyznaczonej jednostce organizacyjnej Policji, bądź z obowiązkiem przebywania skazanego w czasie niektórych imprez w określonym miejscu stałego pobytu, przy jednoczesnym kontrolowaniu wykonywania tego obowiązku w systemie dozoru elektronicznego.

- Szczególne wyzwania przed organami wymiaru sprawiedliwości rodzi zbliżający się Turniej Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Zapewnienie bezpieczeństwa meczów piłki nożnej w czasie tego turnieju należy również do zadań Ministerstwa Sprawiedliwości. Głównym celem podejmowanych w resorcie działań jest przygotowanie właściwych warunków do niezakłóconego działania podmiotów, których współpraca jest konieczna dla sprawnego przebiegu postępowań sadowych mających związek z Turniejem - powiedział Jarosław Gowin. - Realizacją tych zadań zajmuje się w Ministerstwie Sprawiedliwości Zespół do spraw koordynacji prac nad przygotowaniem organizacyjnym Ministerstwa Sprawiedliwości i sądów powszechnych do funkcjonowania podczas finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. W jego pracach uczestniczą sędziowie, prokuratorzy i policjanci. Zespół opracował m.in. plany organizacji pracy konkretnych jednostek sądowych we właściwości, których będą odbywać się rozrywki, jak również nawiązał współprace
organizacyjna z właściwymi podmiotami: policją, prokuratura, samorządem adwokackim, tłumaczami, biegłymi sądowymi, operatorami stadionów itp. Współpraca ta realizowana jest przez zorganizowane - na polecenie Ministerstwa Sprawiedliwości - powstałe w wytypowanych sądach okręgowych zespoły. Przykładowo zabezpieczono w na czas rozgrywek turniejowych w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu - 51 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 36 sal rozpraw i 85 urzędników sądowych - dodał.

Niezbędne działania organizacyjne, mające na celu zabezpieczenie przebiegu postępowań sądowych w związku ze zbliżającym się turniejem, podjęto również w 65 miastach, w których utworzone zostały strefy kibica.

- Należy pamiętać, że poza doraźnymi działaniami, będącymi bezpośrednią reakcją na naruszenie bezpieczeństwa meczu piłki nożnej, konieczne jest prowadzenie świadomej polityki społecznej mającej na celu zmianę mentalności uczestników zawodów, tak by mogły one stanowić bezpieczną rozrywkę dla całych rodzin. Kształtowanie świadomości społecznej to długotrwały proces, którego celem jest ukształtowanie takich postaw, które nie będą naruszać bezpieczeństwa meczu piłki nożnej. Jest to również zadanie, które leży po stronie Ministerstwa Sprawiedliwości - mówił Jarosław Gowin. - Zbliżający się Turniej Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem, ale również doskonałą okazją do wypracowania i sprawdzenia rozwiązań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa również w trakcie rozgrywek mających miejsce po EURO 2012 - zakończył Minister Sprawiedliwości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
me2012msinformatyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)