Trwa ładowanie...
d3j6fua

MŚ: Polska odpowie na zarzuty KE - wyjaśnienie (komunikat)

...

d3j6fua
d3j6fua

28.10. Warszawa - Ministerstwo Środowiska informuje:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Sekretariat Generalny Komisji Europejskiej przekazał Polsce uzasadnione opinie odnoszące się do prawidłowości transpozycji dyrektyw związanych z gospodarką odpadami.

Zarzuty dotyczą następujących dokumentów:

- dyrektywa 2006/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego,

d3j6fua

- dyrektywa 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych.

Nasz kraj ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do wspomnianych zarzutów. W resorcie środowiska rozpoczęły się prace nad przygotowaniem odpowiedzi Komisji Europejskiej. Zgodnie z przepisami ww. Traktatu Komisja Europejska po zapoznaniu się ze stanowiskiem RP zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Należny jednak zaznaczyć, że już aktualnie obowiązujące przepisy z zakresu postępowania z opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w zdecydowanej większości transponują przepisy wynikające z prawa UE. Są to m.in. przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach, ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych wraz z aktami wykonawczymi do tych przepisów.

Ponadto w resorcie środowiska trwają prace nad nową ustawą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, która w pełni transponuje wytyczne zawarte w dyrektywie opakowaniowej wraz z załącznikami do przedmiotowej dyrektywy. Rząd przyjął założenia do ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, następnie Rządowe Centrum Legislacji przygotowało na ich podstawie projekt ustawy, który został poddany uzgodnieniom. Obecnie projekt będzie przedmiotem końcowych prac Rządu. Następnie zostanie poddany notyfikacji Komisji Europejskiej i przekazany do prac Parlamentu.

d3j6fua

Podobnie dzieje się w kwestii zarzutów związanych z transpozycją przepisów dyrektyw 2006/21/WE. W obecnym stanie prawnym zdecydowana większość przepisów dyrektywy została właściwie transponowana do polskiego prawa, w tym m.in. do ustawy o odpadach wydobywczych, ustawy o odpadach, Prawo ochrony środowiska, Prawo wodne oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, udziale społeczeństwa i ocenach oddziaływania na środowisko. Podobnie jak w przypadku przepisów o opakowaniach został przygotowany projekt zmieniający obowiązującą ustawę, który czeka na przyjęcie przez Rząd, a który zapewni pełną transpozycję przepisów dyrektywy.

Resort środowiska dołoży wszelkich starań, aby Komisja Europejska w świetle zaawansowania prowadzonych prac legislacyjnych umorzyła postępowania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d3j6fua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j6fua