MŚ: Polska sprzedała kolejne uprawnienia do emisji CO2 (komunikat)

...

03.03. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Środowiska informuje:

Szkoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej w całym kraju będą ocieplane za pieniądze z handlu emisjami. 3 marca minister środowiska, prof. Andrzej Kraszewski podpisał kolejną umowę Polski na sprzedaż jednostek emisji w ramach Protokołu z Kioto, która przyniesie Polsce blisko 30 mln euro, czyli ponad 100 mln zł na ochronę klimatu i wsparcie we wdrażaniu pakietu energetyczno-klimatycznego. To już kolejna sfinalizowana przez Polskę transakcja, która umacnia pozycję naszego kraju jako wiarygodnego partnera na globalnym rynku emisji i powiększa kwotę dotychczasowego zarobku na klimacie do 55 mln euro łącznie.

Kolejna polska umowa na sprzedaż jednostek AAU (Assigned Amount Unit, jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ)
, została podpisana przez ministra Kraszewskiego z partnerem japońskim reprezentującym sektor prywatny.

Wartość umowy to blisko 30 mln euro, które zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji zostaną przeznaczone na inwestycje w ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno-klimatycznego, ta umowa szczególnie w zakresie termomodernizacji.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako operator programów, ogłosi konkursy, w których uzyskać będzie można dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w wysokości 30 proc. wartości inwestycji. Szansę na sfinansowanie ma ponad 300 projektów, a beneficjentami będą głównie samorządy. W wyniku wykorzystania funduszy z tej transakcji do 2012 r. kilkaset budynków użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły, może zostać ocieplonych.

- Nie upłynął jeszcze miesiąc od czasu, kiedy objąłem stanowisko ministra środowiska i już podpisujemy kolejną umowę na sprzedaż emisji. Zapowiadałem od początku, że kwestie handlu nadwyżkami Kioto będą moim priorytetem. Wzmocniłem zespoły negocjacyjne Polski i bardzo intensywnie pracujemy nad kolejnymi umowami. Dla Polski to wielka szansa na wykorzystanie osiągnięć w polityce klimatycznej, które wypracowaliśmy i na wykorzystanie ich do dalszej ochrony klimatu i ułatwienia wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego. Zadajemy kłam stereotypowi, że środowisko i rozwój nie mogą iść w parze - podkreślił minister Andrzej Kraszewski.

Polska prowadzi negocjacje z innymi partnerami zainteresowanymi zakupem polskich nadwyżek.

Poprzednie umowy zagwarantowały dofinansowanie inwestycji związanych m.in. z biogazem, biomasą i modernizacją sieci energetycznych.

Umowy na sprzedaż AAU są zawierane na podstawie ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji. Zarobione w ten sposób przez Polskę pieniądze trafiają na wyodrębniony rachunek klimatyczny obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Służą finansowaniu inwestycji służące redukcji gazów cieplarnianych. Wspiera to m.in. wywiązywanie się z naszych unijnych zobowiązań w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego.

NFOŚIGW przygotował programy "Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej", "Biogazownie rolnicze", "Elektrociepłownie na biomasę", "Modernizacja sieci energetycznych pod kątem przyłączenia elektrowni wiatrowych" oraz "Modernizacja i rozwój ciepłownictwa".

Polska posiada trzecią co do wielkości nadwyżkę jednostek AAU (jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ) na świecie: ok. 500 mln jednostek za lata 2008-2012 (po Rosji i Ukrainie).

Nadwyżka jest wynikiem trudnej i kosztownej restrukturyzacji polskiej gospodarki przeprowadzanej po 1990 roku, w mniejszym stopniu z upadku niektórych energochłonnych przedsiębiorstw w okresie transformacji, w większym stopniu z działań na rzecz środowiska: ustanowieniu kompleksowego systemu finansowego dla środowiska, w dalszej kolejności sprawnemu dostosowywaniu naszych krajowych wymogów do restrykcji unijnych.

Polska zredukowała emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 (rok bazowy dla Polski zgodnie z Protokołem z Kioto) o 30 proc., podczas gdy zobowiązanie z Protokołu wynosiło 6 proc. Jednocześnie w Polsce w ciągu minionych dwudziestu lat poziom PKB w Polsce uległ zwiększeniu o 70 proc.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
ekologiajaponiaklimat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)