MS: spotkanie min. Kwiatkowskiego ze studentami (komunikat)
...
06.10.2011 15:30
06.10. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
- Dzięki konsekwentnie realizowanym działaniom dostęp do pomocy prawnej w Polsce jest obecnie nieporównywalnie większy. Weszły w życie nowe regulacje, które znacznie zmodyfikowały egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze, czyniąc je bardziej przystępnymi i transparentnymi dla kandydatów - powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania ze studentami, jakie odbyło się na Uniwersytecie Łódzkim.
Minister sprawiedliwości wygłosił tam wykład pt. "Nowoczesny wymiar sprawiedliwości - młode pokolenie wobec prawa", który zainaugurował "Miesiąc Przedsiębiorczości".
"Miesiąc przedsiębiorczości" to inicjatywa zorganizowana przez Studenckie Forum Bussines Centre Club.
Przypomnijmy, dzięki nowym - wprowadzonym w 2009 r. - regulacjom obniżono z 75 proc. do 66 proc. niezbędną liczbę punktów skutkującą uzyskanie wyniku pozytywnego na egzaminie wstępnym na aplikacje, wprowadzono obowiązek opublikowania na 90 dni przed egzaminem wykazu tytułów aktów prawnych, obowiązujących na egzaminie, przy czym minister sprawiedliwości wykazy te - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób zdających - zawsze publikował znacznie wcześniej, aniżeli wymagała tego ustawa (ok. 6 miesięcy przed egzaminem), wprowadzono wspólny test na aplikację adwokacką i radcowską (przygotowany przez 1 zespół, co gwarantuje ten sam poziom trudności), skrócono czas trwania aplikacji adwokackiej i radcowskiej do 3 lat, co zapewni w krótszym czasie wzrost liczby adwokatów i radców prawnych, przyjęto ustawowy termin rozpoczęcia aplikacji korporacyjnych na 1 stycznia, co umożliwiło przeprowadzanie naboru na te aplikacje we wrześniu i jednocześnie pozwala uniknąć kolizji z egzaminem magisterskim.
- Takie rozwiązanie dało kandydatom większą możliwość skutecznego przygotowania się do egzaminów - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Wskutek tych zmian liczba osób odbywających aplikacje jest zdecydowanie najwyższa w historii, gdyż aktualnie aplikacje odbywa niemal 15 000 osób, co stanowi ok. 50 proc. wykonujących zawód adwokatów, radców prawnych i notariuszy - dodał minister sprawiedliwości.
Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział też przygotowanie nowelizacji ustawy - Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych skracającej terminy podjęcia czynności, od których uzależniona jest możliwość rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata/radcy prawnego.
W obecnym stanie prawnym wpis osoby, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu adwokackiego/radcowskiego następuje na podstawie uchwały okręgowej rady adwokackiej/rady okręgowej izby radców prawnych. Rada ma na podjęcie uchwały aż 30 dni, a kolejne 30 dni ma na przesłanie tej uchwały wraz z aktami osobowymi do ministra sprawiedliwości. Minister ma 30 dni (od dnia doręczenia mu uchwały wraz z aktami osobowymi kandydata) na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu od wpisu. Daje to łącznie ponad 90 dni na procedurę "usankcjonowania" wpisu na listę adwokatów/radców prawnych osoby, która uzyskała pozytywny wynik egzaminu zawodowego.
- Stąd propozycja zmian będzie szła w kierunku skrócenia z 30 dni do 14 na podjęcie uchwały w sprawie wpisu na listę adwokatów/radców prawnych, a także skrócenia z 30 do 7 dni terminu na wykonanie czynności technicznej, jaką jest przekazanie przez właściwą radę ministrowi sprawiedliwości podjętej uchwały wraz z aktami osobowymi kandydata, co pozwoli skrócić maksymalny termin zakończenia procedury wpisu z 90 dni do 51 dni - zapowiedział minister sprawiedliwości.
Krzysztof Kwiatkowski przyznał również, że jednym z wyzwań stojących przed ministrem sprawiedliwości jest poszerzenie grupy osób, które będą mogły przystąpić do egzaminów zawodowych: adwokackich, radcowskich i notarialnych bez odbywania aplikacji m.in. poprzez skrócenie 5-letniego okresu zatrudnienia lub wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.
- Proponujemy skrócenie tego okresu do 3 lat, co ujednoliciłoby go z czasem trwania większości aplikacji prawniczych - powiedział minister sprawiedliwości. - Planujemy również wprowadzić zmiany w regulacjach dotyczących egzaminów zawodowych: adwokackiego, radcowskiego i notarialnego w zakresie rezygnacji z testu jako pierwszej części ww. egzaminów zawodowych, a także doprecyzować status aplikantów adwokackich i radcowskich, w okresie pomiędzy zakończeniem aplikacji, a ogłoszeniem wyników egzaminów zawodowych, co umożliwi im zastępowanie stron przed sądem, na takich samych zasadach jak pozostali aplikanci, którzy nie ukończyli jeszcze aplikacji i nie otrzymali stosownego zaświadczenia - dodał Krzysztof Kwiatkowski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/