Trwa ładowanie...
d2zvvug
d2zvvug
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MŚ: stanowisko rządu przed szczytem klimatycznym w Paryżu w ciągu kilku dni

Stanowisko polskiego rządu przed zaplanowanym na początek grudnia szczytem klimatycznym ONZ w Paryżu będzie znane w ciągu kilku dni, nowy szef resortu zapoznaje się ze stanem spraw - poinformował w czwartek dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju w Ministerstwie Środowiska Jacek Mizak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2zvvug

Szczyt klimatyczny w Paryżu (COP21) potrwa od 30 listopada do 11 grudnia. Jego głównym celem ma być nowe globalne porozumienie, zmierzające do ograniczenia wzrostu temperatury na Ziemi do dwóch stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Ministrem środowiska w gabinecie Beaty Szydło jest Jan Szyszko.

W ciągu najbliższych kilku dni powstanie stanowisko Polski na szczyt klimatyczny ONZ COP 21 - zapowiedział Mizak podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie przez Koalicję Klimatyczną, a poświęconego przygotowaniom do paryskiego szczytu. Dodał, że nowy minister "zapoznaje się ze stanem spraw". "Minister poinformuje media oraz opinię publiczną o tym, z czym (do Paryża) delegacja pojedzie" - wskazał.

d2zvvug

Mizak wyraził przekonanie, że polska delegacja pojedzie na COP21 z zamiarem zawarcia porozumienia klimatycznego. "Delegacja polska na pewno pojedzie z zamiarem, żeby to porozumienie zostało zawarte, ponieważ jest to rzeczywiście w interesie nas wszystkich" - podkreślił.

Dyrektor przypomniał, że Polska w czasie wrześniowego posiedzenia unijnych ministrów środowiska, ustalającego mandat negocjacyjny UE na Paryż, proponowała zachowanie neutralności klimatycznej.

Koncepcja neutralności klimatycznej bierze pod uwagę, że do redukcji emisji gazów cieplarnianych przyczynia się nie tylko ograniczenie spalania węgla, ale np. także sadzenie lasów.

"Naszym zdaniem jest to dużo bardziej realistyczne podejście i może się spotkać z lepszym przyjęciem przez inne strony" - zauważył.

d2zvvug

COP - jak podkreślił - to nie tylko Unia Europejska, ale także kraje rozwijające się; grupą z największymi żądaniami będą prawdopodobnie państwa afrykańskie. Dlatego koncepcja neutralności klimatycznej, i rozwiązania w postaci magazynowania naturalnego CO2 w ekosystemach poprzez zalesianie mają szanse na poparcie - wskazał.

Mizak wyraził opinię, że jest duża szansa zawarcia porozumienia na COP21.

"Wyzwanie jest rzeczywiście wielkie. To co ma się stać w Paryżu powinno być rzeczywiście przełomem w architekturze polityki klimatycznej - mówił dyrektor. Nikt już nie kwestionuje tego, że musi coś zrobić. Jeszcze parę lat temu tak nie było - jakiekolwiek zapisy Konferencji Stron (COP), dotyczące podjęcia działań przez wszystkich spotykały się z ogromnym oporem".

Dotąd ciężar kosztów polityki klimatycznej spadał na kraje rozwinięte. Kraje rozwijające podkreślały m.in., że nie mogą odpowiadać za emisje powstałe, gdy industrializował się Zachód.

d2zvvug

Podziel się opinią

Share
d2zvvug
d2zvvug