Trwa ładowanie...
dr3pgaj

MŚ: sto dni do "zielonej prezydencji" (komunikat)

...

dr3pgaj
dr3pgaj

23.03. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Środowiska informuje:

Negocjacje polityczne, debaty eksperckie, wyzwania organizacyjne i logistyczne, łącznie kilkadziesiąt wydarzeń w kraju i zagranicą. Za 100 dni, 1 lipca 2011 roku, Polska po raz pierwszy obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Ministerstwo Środowiska finalizuje swoje przygotowania i planuje "zazielenić" nasze przewodnictwo, czyli zadbać o jego ekologiczny wymiar.

Trwają ostatnie przygotowania merytoryczne, logistyczne i organizacyjne do objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Ministerstwo Środowiska będzie w tym procesie koordynować przygotowania do kilkudziesięciu oficjalnych, wynikających bezpośrednio z kalendarza prac Rady spotkań, m.in. grup roboczych.

Resort środowiska będzie także organizować samodzielnie kilkadziesiąt wydarzeń krajowych i zagranicznych. Wśród najważniejszych znajdą się nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Środowiska, która odbędzie się już na początku polskiej prezydencji, 11-12 lipca br. w Sopocie. Oprócz tego resort środowiska będzie koordynować przygotowanie stanowisk politycznych i udział w posiedzeniach międzynarodowych globalnych konwencji związanych ze środowiskiem, tj. m.in. Konwencji Klimatycznej, Bazylejskiej, Genewskiej.

dr3pgaj

Najważniejszym globalnym wydarzeniem będzie dla polskiej prezydencji w obszarze środowiska kolejna światowa Konferencja Klimatyczna ONZ, która w tym roku odbędzie się w Durbanie, w RPA - Polska jako prezydencja będzie prowadzić negocjacje reprezentując całą Unię Europejską.

Dla Ministerstwa Środowiska priorytetowe obszary, wokół których będą się skupiały prace podczas prezydencji to m.in. racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych, czyli poszukiwanie nowych rozwiązań, które pozwolą skutecznie zapobiegać utracie zasobów. Na agendzie najważniejszych spraw znajdą się też zapobieganie zmianom klimatu oraz adaptacja Europy do tych zmian, a także wypracowanie nowego porozumienia zastępującego Protokół z Kioto w Durbanie. Przedmiotem prac będzie także wdrażanie unijnego planu działań na rzecz bioróżnorodności oraz dyskusja nad mechanizmami wspierającymi zachowanie zasobów przyrodniczych Europy.

Polska jako kraj sprawujący prezydencję będzie wspierać zrównoważony rozwój świata w ramach procesu Rio +20. Ministerstwo Środowiska będzie miało wpływ na podsumowanie Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro i wyznaczenie nowych kierunków globalnej ochrony środowiska. Kluczowy będzie rozwój tzw. zielonych gospodarek oraz reforma systemu instytucjonalnego ONZ w zakresie środowiska.

Andrzej Kraszewski, minister środowiska, który m.in. będzie przewodniczył pracom Rady UE ds. Środowiska, na temat przygotowań do prezydencji Polski w UE:

dr3pgaj

- Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej jest dla Ministerstwa Środowiska priorytetem. To okazja, żeby pokazać, że Polska myśli odpowiedzialnie o wspólnej Europie, potrafi koordynować prace krajów członkowskich i szukać kompromisu w kluczowych kwestiach. Możemy pokazać nasze duże osiągnięcia w ochronie środowiska i ogromny wysiłek ostatnich lat.

Naszym celem jest postęp prac UE w obszarach kluczowych dla ochrony środowiska. Dlatego spośród wszystkich zagadnień, nad którymi będą trwały prace w Radzie UE w drugiej połowie 2011 r., wybraliśmy trzy wiodące tematy, którym chcemy poświęcić szczególną uwagę. Są to: ochrona klimatu i adaptacja do zmian klimatu, oszczędzanie zasobów, a także ochrona różnorodności biologicznej. Ważną rolę w dyskusji nad nowymi kierunkami polityki ochrony środowiska odgrywają też sprawy finansowania ochrony środowiska, a także działania globalne na rzecz ochrony środowiska.

Ministerstwo Środowiska chce także "zazielenić" polską prezydencję, czyli zadbać o różne aspekty ekologiczne organizacji tak dużego przedsięwzięcia.

dr3pgaj

- Będziemy zachęcać, by produkty i usługi miały jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko, a osoby zarówno zamawiające je, jak i korzystające z nich, miały tego świadomość - podkreśla minister Andrzej Kraszewski. - Chcemy też pokazać potencjał przyrodniczy Polski i nasze dokonania w zakresie jego ochrony, jako istotne doświadczenia z punktu widzenia kształtowania wspólnej unijnej polityki ochrony środowiska.

Wszystkie informacje na temat aktywności Ministerstwa Środowiska podczas prezydencji znajdą się w specjalnej sekcji na stronie www.mos.gov.pl - już wkrótce i na portalu www.prezydencjaue.gov.pl

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dr3pgaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr3pgaj