MS: Stowarzyszenie Themis dołącza do programu edukacji prawnej (komunikat)

...

13.09.2011 | aktual.: 13.09.2011 15:23

13.09. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis - sędzia NSA Irena Kamińska podpisali dzisiaj Porozumienie dotyczące współpracy w zakresie promowania i rozwijania edukacji prawnej.

Chciałbym serdecznie podziękować członkom stowarzyszenia za poparcie naszej inicjatywy i zaangażowanie się w jej realizację. Sędziowie na pewno swoja wiedzą i doświadczeniem przyczynią się do uatrakcyjnienia programu i jeszcze większego merytorycznego poziomu zajęć - powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Przyłączenie się Stowarzyszenia Themis do naszego programu, to dowód na to, że rozpoczynając program edukacji prawnej zrobiliśmy to na co czekało wiele osób - dodał.

Stowarzyszenie Sędziów "Themis" to kolejna organizacja, która dołącza do realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu edukacji prawnej. Jako pierwszy do inicjatywy przyłączył się samorząd radców prawnych. W ostatnich tygodniach akcję poparli także m.in.: Rzecznik Praw Dziecka oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. W realizację programu zaangażowało się również Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon".

Przedmiotem podpisanego dzisiaj Porozumienia jest kontynuacja programu praktycznej nauki prawa. Program będzie kontynuowany w roku szkolnym 2011/2012 i będzie skierowany do zainteresowanych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na terenie Łodzi, Krakowa, Poznania, Płocka, Radomia, Opola oraz w miarę możliwości na terenie całego kraju.

Celem programu jest przede wszystkim poszerzenie świadomości prawnej dzieci i młodzieży, zapoznanie ich z zasadami porządku prawnego oraz przekazanie im praktycznej wiedzy prawniczej.

Cel programu zostanie zrealizowany w szczególności poprzez organizację zajęć lekcyjnych w szkole oraz poprzez m.in.: wizyty w sądach - powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

W podpisanym dzisiaj Porozumieniu Minister Sprawiedliwości zobowiązał się do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy przy realizacji programu oraz do współpracy przy ustalaniu programu wykładów.

Stowarzyszenie Themis zobowiązało się natomiast do m.in.: wyznaczenia przedstawicieli, którzy poprowadzą zajęcia z uczniami wybranych szkół. Pomoc członków stowarzyszenia w tym zakresie będzie świadczona pro bono.

Edukacja młodzieży w zakresie przestrzegania prawa i uświadomienia konsekwencji jego łamania była głównym celem, organizowanych w 2010 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości, spotkań edukacyjnych.

To nie były zwykłe lekcje. Ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów w nowoczesny, kreatywny i mówiąc wprost - ciekawy sposób poznawało na nich tajniki wiedzy prawnej. Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program, realizowany w ramach projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" spotkał się z ciepłym przyjęciem uczniów i studentów.

W trakcie blisko 120 spotkań poruszone zostały zagadnienia dotyczące: praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Młodzież akademicka zapoznała się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw, jak również z procedurami mediacyjnymi, jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Poruszane zostały również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Zdaniem uczniów jednym z najciekawszych elementów spotkań była symulacja rozprawy sądowej w sprawie karnej, dotyczącej przestępstwa rozboju, podczas której uczestniczący otrzymali konkretne role do odegrania: oskarżonego, prokuratora, adwokata, świadka czy policjanta. W ten właśnie praktyczny i nowoczesny sposób, młodzież otrzymała solidną dawkę wiedzy z zakresu prawa.

Scenariusz spotkań edukacyjnych ukierunkowany był na praktyczną stronę omawianych zagadnień. Każdy z trzech realizowanych programów został dostosowany do potrzeb i poziomu uczestników, odnosząc się do rzeczywistych problemów dziejących się w zakresie omawianego procesu tj. sprawy sądowej czy np. mediacji.

W Łodzi, w kwietniu tego roku zakończony został pierwszy etap pilotażowego programu praktycznej nauki prawa w szkołach ponadgimnazjalnych. Program zorganizowało Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Krajową Izbą Radców Prawnych. Objętych nim zostało kilka tysięcy uczniów sponad stu klas w Łodzi. Zajęcia prowadziło dwudziestu pięciu doświadczonych praktyków prawa - radców prawnych.

Kiedy w ubiegłym roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zdecydował o rozpoczęciu programu edukacji prawniczej, jego celem było, aby Polacy znali nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki.

Jak wynika z badań opinii publicznej większość Polaków nie posiada podstawowej wiedzy prawnej na temat zasad działania wymiaru sprawiedliwości. Znacząca część badanych nie odróżnia radcy prawnego od adwokata a prawa cywilnego od karnego. Blisko 30 proc. nie wie, co to jest pozew, natomiast 82 proc. respondentów nie wie, że postępowanie przed polskimi sądami jest dwuinstancyjne. Brak rzetelnej wiedzy skutkuje brakiem zaufania do systemu sprawiedliwości i jego poszczególnych elementów. Wyniki badań przekonały nas do podjęcia inicjatywy, której celem jest zmiana edukacji już na poziomie szkół średnich.

Młody człowiek, kończący szkołę średnią powinien posiadać wiedzę umożliwiającą sprawne funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie. Zamiast z cechami języka aktów prawnych, należy go zapoznać z podstawowymi przepisami prawa regulującymi codzienne problemy.

Realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program edukacji prawniczej to ewenement w skali Europy. Co prawda zarówno w Polsce jak i w innych państwach podstawowe informacje na temat porządku prawnego, a także praw i obowiązków obywatela przekazywane są na takich lekcjach jak Wiedza o Społeczeństwie, jednak w trakcie tych zajęć brakuje praktycznych informacji prawnych.

Wnioski płynące akcji Ministerstwa Sprawiedliwości są więcej niż satysfakcjonujące. Ponad 80 proc. wszystkich uczniów oceniło lekcje jako potrzebne, wystawiając im przy tym ocenę bardzo dobrą.

W połowie maja tego roku ruszył drugi etap programu edukacji prawniczej, organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samorząd radców prawnych. Tym razem tajniki wiedzy prawnej poznali studenci uczelni wyższych, nie będących wyższymi uczelniami prawniczymi.

Dotychczas podejmowane akcje edukacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości spotkały się nie tylko z pozytywnym odbiorem uczniów i studentów, ale i samych nauczycieli. Już teraz włodarze innych miast zwracają się do resortu z prośbą o rozszerzenie programu także w innych częściach kraju. Kielce, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Staszów, Jędrzejów oraz Pińczów - to kolejne polskie miasta, które przystąpiły do programu "praktycznej nauki prawa". Podobne prośby płyną z kuratoriów. To dowód na to, że także nauczyciele, dostrzegają potrzebę edukacji prawnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pase/

Źródło artykułu:PAP
edukacjadawid kwiatkowskims
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także