Trwa ładowanie...
du8xm96
du8xm96

MS: udział min. Kwiatkowskiego w spotkaniu z Kolegium Komisarzy UE (komunikat)

...
Share
du8xm96

08.07. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął dzisiaj udział w spotkaniu członków Rady Ministrów RP z Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej.

Spotkaniu przewodniczyli Premier Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

du8xm96

Po wspólnej sesji plenarnej rządu RP i Kolegium Komisarzy rozpoczęły się spotkania poszczególnych ministrów z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przewodniczył spotkaniu, w którym - poza nim - udział wzięli: minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miler, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, a ze strony Komisji Europejskiej: Viviane Reding - wiceprzewodnicząca KE, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa oraz Anna Cecilia Malmstroem - komisarz ds. wewnętrznych.

- W moimi odczuciu możliwość rozmowy z państwem, na początku polskiej prezydencji, ma szczególne znaczenie - powiedział w trakcie spotkania minister Krzysztof Kwiatkowski. - Ostatnie wydarzenia pokazują, że potrzebujemy zdecydowanych i wyraźnych działań na rzecz budowania otwartej i wspólnej Europy. Obie panie komisarz są znane od lat z takiej pozytywnej postawy, my natomiast chcemy wykorzystać moment prezydencji na wykazanie, że również absolutnie podzielamy te wartości i jesteśmy gotowi o nie walczyć - dodał.

Ministrowie wraz z komisarzami dyskutowali m.in. na tematy, które będą omawiane podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości UE w Sopocie (18-19 lipca 2011 r.).

du8xm96

Wiele miejsca, z inicjatywy ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego, poświęcono także Europejskiemu Nakazowi Ochrony.

- Chciałbym podziękować Komisji za przedstawienie projektu rozporządzenia odnoszącego się do spraw cywilnych. To ułatwi nam podjęcie decyzji o kontynuacji prac nad projektem odnoszącym się do spraw karnych - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

- Liczymy na poparcie Komisji w tej trudnej dyskusji. W ostatnich dniach w trakcie dyskusji w grupie roboczej, poświęconej prawu do adwokata, wsparcie Komisji okazało się nieocenione i możemy powiedzieć, że bardzo obiecująco wystartowaliśmy z negocjacjami. Mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku Europejskiego Nakazu Ochrony, o który upomina się również Parlament Europejski - dodał minister sprawiedliwości.

Dokument ułatwi ochronę ofiar na obszarze Europy. Dzięki Europejskiemu Nakazowi Ochrony ofiara przestępstwa będzie chroniona nie tylko na terenie np. Polski lecz również wtedy, gdy opuści granice naszego kraju. Jeżeli sprawca przestępstwa podąży za ofiarą do innego państwa, to przypilnuje go zagraniczny wymiar sprawiedliwości. Unijne prokuratury i sądy będą bowiem przekazywały sobie informacje o środkach ochrony ofiar orzeczonych wobec sprawców (np. zakazie kontaktowania się z osobą chronioną).

du8xm96

Ministrowie i komisarze dyskutowali także m.in. na temat przestępczości informatycznej i środkach jej zwalczania (cyberprzestępczość, seksualne wykorzystywanie dzieci).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

du8xm96

Podziel się opinią

Share
du8xm96
du8xm96