Trwa ładowanie...
d34hwq8

MS ws. konferencji "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw" (komunikat)

...

d34hwq8
d34hwq8

25.10. Warszawa - MS informuje:

Jednym z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony w postępowaniu karnym dzieciom - ofiarom i świadkom przestępstw między innymi poprzez propagowanie i wprowadzanie w życie zasad przesłuchiwania dzieci w przyjaznych dla nich warunkach przez osoby z odpowiednimi kompetencjami - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie VII ogólnopolskiej konferencji pt. "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw".

Podczas spotkania wręczył też kolejne certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań (od numeru 44 do 46).

W Polsce istnieje już ponad 200 pokoi przesłuchań dzieci prowadzonych przez komendy i komisariaty policji, sądy, samorządy i organizacje pozarządowe. Pokoje te powstawały w ciągu kilku ostatnich lat, lecz ich poziom jest jeszcze zróżnicowany.

d34hwq8

Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundacja Dzieci Niczyje opracowały standardy jakie winny spełniać miejsca przyjazne dziecku służące jego przesłuchaniu. Miejsca te po obejrzeniu ich przez psychologa i prawnika mogą otrzymać certyfikat przyjaznego pokoju przesłuchań małoletnich świadków.

Dziś certyfikaty otrzymały kolejne trzy podmioty spośród ponad 200 prowadzących przyjazne pokoje.

- Mam nadzieję, że uruchomiona w kwietniu 2008 r. procedura certyfikowania pokoi przesłuchań będzie procesem ciągłym i przyczyni się do poprawy sytuacji małych świadków - powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

- Chciałbym wyrazić swoje zdecydowane poparcie dla wszelkich inicjatyw, które z jednej strony pozwolą na nawiązanie prawidłowego kontaktu z przesłuchiwanym dzieckiem, z drugiej zaś pozwolą, aby czynność przesłuchania nie prowadziła do wtórnej wiktymizacji tej szczególnie wrażliwej grupy osób uczestniczących w postępowaniach karnych - dodał.

d34hwq8

Minister przypomniał także inne podejmowane przez resort działania. - Zwróciłem się do prezesów sądów o rozpoznawanie spraw karnych o przestępstwa na szkodę osób małoletnich jako priorytetowych, co oznacza rozpoznawanie ich w pierwszej kolejności - powiedział.

Na aktach spraw, w których dziecko występuje jako ofiara przestępstwa winny być umieszczone wyrazy "pokrzywdzony małoletni", tym bardziej, że w repertorium takie oznaczenie jest obowiązkowe.

- Mam nadzieję, że dodatkowe oznakowanie akt przypomni o obowiązku szczególnego traktowania spraw z udziałem dzieci, zgodnie ze standardami międzynarodowymi - powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d34hwq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hwq8