Trwa ładowanie...
d3o3zzj

MŚ ws. posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska (komunikat)

...

d3o3zzj
d3o3zzj

28.04. Warszawa - Ministerstwo Środowiska informuje:

Polska i Niemcy: 20 lat współpracy w ochronie środowiska

Porozumienie w kluczowych dla polskiej prezydencji w UE kwestiach jak klimat, wzmocnienie przygranicznej ochrony przeciwpowodziowej i wspólne "zazielenianie" Euro2012 zdominowały polsko-niemieckie spotkanie jubileuszowe. 20 lat przyjaznej współpracy dla środowiska podsumowali dziś ministrowie Kraszewski i Roettgen.

W Warszawie odbyło się XV posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony pod przewodnictwem Andrzeja Kraszewskiego, Ministra Środowiska oraz Norberta Roettgena, Federalnego Ministra Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Republiki Federalnej Niemiec.

d3o3zzj

Tegoroczne posiedzenie jest szczególne dla polsko - niemieckiej współpracy w ochronie środowiska przynajmniej z dwóch względów. Po pierwsze XV posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska odbywa się w roku jubileuszu 20-lecia podpisania Traktatu między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz umowy o utworzeniu Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska. Jak podkreślił minister Andrzej Kraszewski:

- Polsko-niemiecka współpraca w dziedzinie ochrony środowiska, realizowana na płaszczyźnie krajowej, regionalnej oraz od kilku lat w ramach Unii Europejskiej, stanowi stabilny i ważny filar polsko - niemieckich relacji. Republika Federalna Niemiec od wielu lat jest największym gospodarczym partnerem Polski, a przy tym krajem, w którym sprawy ochrony środowiska traktowane są bardzo poważnie, jako niezbędny czynnik zrównoważonego rozwoju kraju. Z wszystkich tych względów niezmiernie cieszy fakt, że nasze stosunki z zachodnim sąsiadem możemy rozwijać jako dobrosąsiedzkie, przynoszące korzyści obydwu stronom.

Dominującym kontekstem spotkania było także bliskie przejęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Ministrowie wymienili informacje na temat priorytetów w dziedzinie ochrony środowiska oraz omówili bieżące tematy poruszane na forum unijnym.

Minister Andrzej Kraszewski podkreślił, że celem polskiej Prezydencji w Radzie UE jest podjęcie tematów ważnych z punktu widzenia całej Unii Europejskiej oraz sprawne moderowanie dyskusji w najważniejszych obecnie środowiskowych kwestiach w UE. Priorytety polskiej prezydencji w dziedzinie ochrony środowiska będą dotyczyć przygotowania międzynarodowych negocjacji klimatycznych w Durbanie, wdrożenie wyników negocjacji z Nagoi dotyczących ochrony różnorodności biologicznej, promowania efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych, oceny szóstego i przygotowanie siódmego Programu Działań na rzecz Środowiska (7EAP).

d3o3zzj

Minister Kraszewski zaznaczył, że wypracowanie wspólnego stanowiska krajów UE nawet w tak trudnych kwestiach jak dotyczących globalnych negocjacji klimatycznych wymaga porozumienia i wsparcia krajów takich jak Niemcy.

Minister Kraszewski zaprosił też stronę niemiecką do udziału w spotkaniu na wysokim szczeblu, które będzie poświęcone przygotowaniu do konferencji RIO+20 (Warszawa, październik br.).

Polska i Niemcy są też zgodne co do wagi toczących się prac nad unijną strategią różnorodności biologicznej, która określi kierunki dalszych działań na rzecz zahamowania utraty różnorodności biologicznej do roku 2020.

d3o3zzj

Nowym obszarem polsko - niemieckiej współpracy jest wymiana doświadczeń nt. sposobów minimalizacji wpływu masowych imprez sportowych na środowisko w świetle mistrzostw EURO 2012. Przykładem są tegoroczne warsztaty zorganizowane w ramach projektu polskiego Ministerstwa Środowiska "Zazielenianie mistrzostw EURO 2012", którego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej oraz włączenie społeczeństwa w działania na rzecz ochrony środowiska. Ministerstwo Środowiska będzie rozwijać działania na rzecz ekologicznego wymiaru Euro w Polsce.

Kluczowe dla współpracy polski-niemieckiej w ochronie środowiska jest przede wszystkim podejmowanie skutecznych działań w regionach przygranicznych. Ministrowie podkreślili, że najważniejsze jest w tej kwestii zaangażowanie granicznych województw i krajów związkowych i ich współpraca. Obecni na spotkaniu przedstawiciele województw i krajów związkowych poinformowali Radę o aktualnych przedsięwzięciach podejmowanych wspólnie na rzecz poprawy stanu środowiska w regionach nadgranicznych. Mając na uwadze katastrofalne powodzie na Odrze i Nysie Łużyckiej w roku 2010 strony uzgodniły ściślejszą współpracę w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Obejmuje to wypracowanie wspólnych planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla wyżej wymienionych rzek granicznych. Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry stanowi właściwą platformę koordynacji w zakresie wdrożenia dyrektyw wodnych Unii Europejskiej.

Ministrowie rozmawiali także na temat aktualizacji polsko - niemieckiej umowy z 11 kwietnia 2006 o przeprowadzaniu transgranicznych ocen oddziaływania na środowisko oraz uzupełnienia umowy o postanowienia dotyczące transgraniczych strategicznych ocen oddziaływania na środowisko. Trwają prace nad zmianą tej regulacji.

d3o3zzj

Ważnym tematem rozmów była także polityka energetyczna i klimatyczna w szczególności kwestie wzrostu efektywności energetycznej, zwiększenie udziału energii odnawialnej oraz wykorzystanie technologii CCS (Carbon Capture Storage). Strony zgodziły się, iż przeprowadzenie fazy demonstracyjnej technologii CCS w Polsce i w Niemczech w dużej mierze zależne jest od uzyskania akceptacji społecznej dla CCS. Uzgodniono podjęcie polsko - niemieckiej wymiany doświadczeń i informacji na temat aprobaty społecznej dla CCS. Wzajemne informowanie powinno dotyczyć także wszystkich projektów CCS realizowanych na obszarach przygranicznych w kontekście transgranicznych ocen oddziaływania na środowisko.

Polsko - niemieckie rozmowy dotyczyły także współpracy w zakresie cennych gatunków, m.in. wodniczki i wilka. Postanowiono także, że Polska i Niemcy jeszcze w tym roku zorganizują wspólne warsztaty na temat zarządzania obszarami chronionymi m.in. NATURA 2000. Podobne przedsięwzięcie w zakresie pomocy rozwojowej w ochronie środowiska i zmian klimatu odbyło się w Warszawie, w kwietniu ubiegłego roku.

W spotkaniu udział wzięli po stronie polskiej podsekretarze stanu w resorcie środowiska, gospodarki oraz infrastruktury, wojewoda lubuski i wicewojewoda dolnośląski oraz przedstawiciele województwa zachodniopomorskiego, a po stronie niemieckiej ministrowie ochrony środowiska krajów związkowych - Brandenburgii i Saksonii, przedstawiciele kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie.


20 lat współpracy polsko-niemieckiej

d3o3zzj

Mamy wspólny cel: ochrona środowiska w naszych krajach!

Republika Federalna Niemiec od wielu lat jest największym gospodarczym partnerem Polski, a przy tym krajem, w którym sprawy ochrony środowiska traktowane są bardzo poważnie, jako niezbędny czynnik zrównoważonego rozwoju kraju. 20 lat współpracy dwustronnej między Polską a Republiką Federalną Niemiec przebiegało bardzo efektywnie. Zrealizowano większość zamierzonych zadań wynikających z zawartych umów, porozumień oraz programów współpracy na szczeblu centralnym i regionalnym.

W 1991 roku utworzono na szczeblu ministrów (podczas podpisania Traktatu między RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy) Polsko-Niemiecką Radę ds. Ochrony Środowiska. Powołano także Polsko-Niemiecką Komisję Sąsiedzką ds. Ochrony Środowiska, która wspomaga Radę.

d3o3zzj

Rada ds. Ochrony Środowiska zajmuje się opracowywaniem zadań, kierunków i najważniejszych zagadnień dla współpracy w dziedzinie ochrony środowiska, a także uzgadnianiem strategii regionalnej i międzynarodowej polityki dotyczącej środowiska oraz wspieraniem współpracy na obszarze przygranicznym.

Ostatnie XV Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska odbyło się 27-28 kwietnia br. w Warszawie. Poprzednie miało miejsce w Dreźnie w 2009 roku, na którym Rada podkreśliła znaczenie ścisłej współpracy w dziedzinie ochrony klimatu. W trakcie spotkania w 2009 roku położono również nacisk na ważną rolę Unii Europejskiej w międzynarodowych negocjacjach w sprawie klimatu. Szczególną uwagę zwrócono na kwestie pomocy najbiedniejszym krajom w zakresie działań adaptacyjnych poprzez zaproponowanie odpowiedniego finansowania i dostępu do technologii. Wśród poruszanych tematów były też: realizacja unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego w Polsce i Niemczech, realizacja unijnej dyrektywy ramowej o odpadach, uzgodniono także wspólną inicjatywę współpracy w zakresie uzyskiwania energii z bioodpadów. Z zadowoleniem przyjęto informacje o pomyślnym rozwoju współpracy w zakresie zmniejszania transgranicznych zanieczyszczeń powietrza. Wznowiono też współpracę w dziedzinie transgranicznej ochrony przyrody, w
szczególności zainicjowano prac nad powołaniem grupy roboczej ds. ochrony populacji wilka.

Prace Rady ds. ochrony środowiska wspomaga Polsko-Niemiecka Komisja Sąsiedzka. Jej zadaniem jest koordynowanie współpracy regionalnej i transgranicznej oraz przygotowanie najważniejszych tematów na kolejne Rady ds. Ochrony Środowiska. Członkami Komisji są oprócz przedstawicieli ministerstw, przedstawiciele przygranicznych landów i województw oraz stowarzyszenia działające na rzecz środowiska, a także inne organizacje pozarządowe. Ostatnie posiedzenie tej Komisji odbyło się w Lesznie k. Warszawy w czerwcu ubiegłego roku. Efektem prac jest m.in. ustalenie o obopólnym zainteresowaniu stron, aby wymieniać doświadczenia przy organizacji nowych imprez zgodnych z poszanowaniem środowiska. Obecnie istnieje 8 polsko - niemieckich grup roboczych utworzonych w ramach Rady i Komisji Sąsiedzkiej: ds. oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, ds. ochrony przyrody (w tym ds. ochrony populacji wilka), ds. realizacji projektów pilotażowych, ds. ochrony powietrza, ds. ekologicznej reformy podatkowej, ds.
gospodarki odpadami, ds. edukacji ekologicznej, ds. "kwestii spornych".

W ramach współpracy polsko-niemieckiej funkcjonuje także Polsko-Niemiecka Komisja do spraw Wód Granicznych. Corocznie dokonuje ona przeglądu aktualnego stanu współpracy, a także określa zadania do realizacji na kolejny okres. W ramach Komisji utworzono pięć polsko-niemieckich grup roboczych. W ich posiedzeniach uczestniczą przedstawiciele różnych szczebli administracji ochrony środowiska. Działalność Komisji umożliwia sprawne gospodarowanie wodami transgranicznej zlewni rzeki Odry oraz realizację projektów związanych z gospodarką wodną po obu stronach granicy.

Kraje biorą także udział w pracach Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. Ma ona zapobiegać i obniżać zanieczyszczenia Odry oraz Bałtyku. Ponadto ma wpływać na taki stan ekosystemów wodnych i związanych z nimi ekosystemów brzegowych, aby były one zbliżone do naturalnych, z właściwą im różnorodnością gatunków. Poza tym zadaniem komisji jest umożliwienie wykorzystania Odry dla pozyskiwania wody do picia i potrzeb rolniczych oraz zapobieganie i trwałe obniżanie ryzyka szkód powodziowych, a także koordynacja wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej w dorzeczu Odry.

Oba kraje brały w 2010 rok udział w pierwszym spotkaniu polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. wilka. Dzięki niemu zainicjowano współpracę bilateralną w sprawie ochrony transgranicznej populacji tego gatunku, tworząc grupę roboczą ds. wilka. Przedmiotem spotkania była dyskusja nad założeniami funkcjonowania grupy, trybem działania, celami i priorytetami. Zdefiniowano obszary wspólnych działań obejmujące m.in. ochronę stad hodowlanych i regulację szkód wyrządzonych przez wilki, zarządzanie populacją wilka w obu krajach i określenie standardów monitoringu tego gatunku.

Istotne z punktu widzenia współpracy są też spotkania polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko, w ramach której renegocjacjowana jest polsko- niemiecka umowa dotycząca przeprowadzania transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. Umowa ta ma zasadnicze znaczenie dla relacji polsko-niemieckich. Aktualizacja istniejącej umowy oraz rozszerzenie jej zakresu o strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko wpłynie na zwiększenie efektywności w ramach prowadzonych postępowań transgranicznych zarówno dla przedsięwzięć, jak i dokumentów strategicznych poprzez uściślenie terminów, formy i zakresu przekazywania dokumentacji, formy prowadzenia negocjacji transgranicznych i wymiany informacji.

Kolejny obszar dwustronnej współpracy to pomoc rozwojowa w obszarze ochrony środowiska. Na uwagę zasługują przeprowadzone w kwietniu 2010r. warsztaty - "Pomoc rozwojowa w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu", które zorganizowało Ministerstwo Środowiska RP przy wsparciu polskiego MSZ. W spotkaniu poza reprezentacją Polski wzięli udział członkowie instytucji niemieckich zajmujący się tematyką pomocy rozwojowej. Wspólna wymiana poglądów i doświadczeń wzbogaciła nas o informacje dotyczące udzielania pomocy rozwojowej i realizacji projektów pomocowych w zakresie ochrony środowiska. Tematyka warsztatów obejmowała kwestie relacji pomiędzy środowiskiem naturalnym a pomocą rozwojową, porównanie systemu pomocy rozwojowej w Polsce i Niemczech, mechanizmy finansowania, praktyczne doświadczenia z realizacji projektów pomocowych oraz czynniki wpływające na efektywność i skuteczność projektów pomocowych.

Współpraca polsko-niemiecka to także spotkania ekspertów, jak np. do spraw zmian klimatu, poświecone istotnej kwestii technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, systemowi zielonych inwestycji, wysokosprawnym niskoemisyjnym technologiom czy technologiom z zakresu ochrony powietrza.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d3o3zzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o3zzj