Trwa ładowanie...
d1uem3r

MS ws. posiedzenia Rady Generalnej Międzynarodowej Unii Notariatu (komunikat)

...
Share
d1uem3r

27.05. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Decyzja o wyborze Polski jako miejsca organizacji posiedzenia Unii podkreśla prestiż naszego państwa na arenie międzynarodowej, pokazując znaczenie naszego kraju również w tej elitarnej dziedzinie życia zawodowego. Dziedzinie życia, która ma niezwykle znaczący wpływ zarówno na właściwe funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa, byt jego obywateli, jak i stan gospodarki - powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie posiedzenia Rady Generalnej Międzynarodowej Unii Notariatu, które odbyło się w Warszawie.

W trakcie spotkania minister Krzysztof Kwiatkowski przedstawił uczestnikom posiedzenia m.in. priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, dotyczące kwestii dziedziczenia.

d1uem3r

- Jednym z instrumentów z zakresu spraw cywilnych, stanowiącym nasz priorytet jest zmiana rozporządzenia Rady w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Bruksela I) - przypomniał Krzysztof Kwiatkowski. - Konieczne jest ulepszenie tego instrumentu prawnego - dodał.

Przyjęcie zmian w rozporządzeniu jeszcze bardziej ułatwi swobodny przepływ orzeczeń w Unii Europejskiej oraz dochodzenie przez obywateli UE ich praw we wszystkich państwach członkowskich.

W trakcie posiedzenia Rady Generalnej Międzynarodowej Unii Notariatu Minister Krzysztof Kwiatkowski uhonorował wybitnych prawników i jednocześnie członków Międzynarodowej Unii Notariatu.

Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości otrzymali:

d1uem3r

1. Gelles Demers - honorowy przewodniczący Międzynarodowej Unii Notariatu,

2. Andre Schwachtgen - honorowy przewodniczący Międzynarodowej Unii Notariatu,

3. Helmut Fessler - honorowy przewodniczący Międzynarodowej Unii Notariatu,

4. Francisco Arias - honorowy przewodniczący Międzynarodowej Unii Notariatu,

d1uem3r

5. Giancarlo Laurini - honorowy przewodniczący Międzynarodowej Unii Notariatu,

6. Eduardo Gallino - honorowy przewodniczący Międzynarodowej Unii Notariatu,

7. Jean-Paul Decorps - przewodniczący Międzynarodowej Unii Notariatu w kadencji 2011-2013,

8. Denis Marsolais - członek Rady Kierowniczej Międzynarodowej Unii Notariatu, wiceminister w Ministerstwie Sprawiedliwości Quebeku,

d1uem3r

9. Alain Lambert - członek Rady Kierowniczej Międzynarodowej Unii Notariatu, senator Republiki Francuskiej do 2010 r., były minister gospodarki budżetowej Republiki Francuskiej,

10. Dariusz Wojciech Rzadkowski - członek Rady Kierowniczej Międzynarodowej Unii Notariatu, prezes Rady Izby Notarialnej w Katowicach.

- Notariuszom powierzona została część imperium państwa, tj. wyłączność dokonywania czynności notarialnych jako przedstawicieli państwa działających w jego imieniu - powiedział w trakcie uroczystości minister sprawiedliwości.

- W zakresie wykonywanych uprawnień notariusz działa jako osoba zaufania publicznego i korzysta z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Na notariuszu ciążą również obowiązki o charakterze publiczno-prawnym, gdyż w zakresie określonym przepisami szczególnymi pobiera i odprowadza podatki oraz opłaty sądowe. Okoliczności związane z dokonywanymi czynnościami notarialnymi są objęte tajemnicą notarialną, z której notariusz może być zwolniony w wyjątkowych sytuacjach - dodał.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1uem3r

Podziel się opinią

Share
d1uem3r
d1uem3r