Trwa ładowanie...
d4c6nhk

MS ws. uchwały krakowskiego samorządu notarialnego (komunikat)

...

d4c6nhk

27.01. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

W nawiązaniu do informacji z dnia 18 marca, 14 maja i 10 czerwca i 18 sierpnia 2010 r. informuję, że 20 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy rozpoznał kolejną skargę ministra sprawiedliwości na uchwałę samorządu notarialnego.

Minister sprawiedliwości zaskarżył uchwałę Rady Izby Notarialnej w Krakowie z dnia 7 maja 2010 r.

Istota zaskarżonej uchwały dotyczyła uzależnienia objęcia patronatu nad aplikantem odbywającym szkolenie w trybie pozaetatowym od zgody notariusza. Uchylając uchwałę w tym zakresie Sąd Najwyższy po raz kolejny podzielił stanowisko ministra sprawiedliwości, że jest to regulacja sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa oraz dotychczasową linią orzecznictwa Sądu Najwyższego.

d4c6nhk

Sąd orzekł, że z art. 35, 72 i 75 ustawy - Prawo o notariacie wynika obowiązek izby notarialnej do prowadzenia aplikacji. Notariusz powinien uczestniczyć w wypełnianiu obowiązków przez samorząd, a ten obowiązek ma charakter publiczno-prawny. Byłoby natomiast naruszeniem zaufania do korporacji notarialnej, gdyby na skutek odmowy przez notariusza podjęcia się szkolenia nie doszłoby do realizacji uprawnień przysługujących aplikantom.

Sąd Najwyższy utrzymał zaskarżoną uchwałę w części dotyczącej wymogów jakie postawiono notariuszowi wyróżniającemu się wysokimi kwalifikacjami i umiejętnościami dydaktycznymi, który może sprawować patronat.

Zgodnie z postanowieniami uchwały, od takiego notariusza należy wymagać, by uzyskał pozytywną ocenę z dwóch ostatnich wizytacji, nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, nie orzeczono w stosunku do niego kary dyscyplinarnej w okresie objętym dwoma ostatnimi wizytacjami i nie zalegał z płatnością składek na samorząd notarialny za okres dłuższy niż trzy miesiące.

Joanna Dębek rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d4c6nhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c6nhk