Trwa ładowanie...
dhwmzeu

MŚ: wyłoniono kolejnych laureatów konkursu GreenEvo

Czternaście firm oferujących zielone technologie zwyciężyło w 5. edycji programu GreenEvo, promującego na rynkach zagranicznych polskie rozwiązania prośrodowiskowe - podał we wtorek resort środowiska. W tym roku wyróżniono m.in. przydomową oczyszczalnię ścieków.
Share
dhwmzeu

W kwietniu kapituła konkursu złożona z przedstawicieli biznesu i instytucji rządowych pod przewodnictwem pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Marcina Korolca zakwalifikowała do dalszego etapu 20 przedsiębiorstw oferujących polskie, innowacyjne "zielone" technologie.

Z tej grupy kapituła wybrała 14 zwycięzców. Wyróżnione firmy nagrodzono m.in.: za technologię kontroli pylenia, przydomową oczyszczalnię ścieków, pneumatyczną przepompownię ścieków, bioreaktor hydrofitowy (służy do mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków), technologię wysokoefektywnego odzysku ciepła w systemach wentylacyjnych, kotły na biomasę czy linię do produkcji brykietu i pelletu z trocin, słom i innych odpadów pochodzenia rolniczego i leśnego.

Laureaci programu mogą liczyć na pomoc resortów: środowiska, gospodarki i spraw zagranicznych w dotarciu do zagranicznych kontrahentów. Eksperci ministerstw pomagają firmom, jak badać dany rynek, czy jak prezentować swoje projekty. Kluczowym elementem jest udział firm w zagranicznych misjach handlowych.

dhwmzeu

W 2014 roku głównymi kierunkami misji handlowych GreenEvo będą Azja i Afryka. Tegoroczne misje planowane są także m.in. na Ukrainie, w Rosji, w Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Etiopii, USA i na kontynencie południowoamerykańskim.

Według badań przeprowadzonych przez resort środowiska firmy-laureaci programu GreenEvo zwiększyli wartość eksportu i sprzedaż zagraniczną o ponad 50 proc. Przedsiębiorstwa te zwiększyły również zatrudnienie o blisko 40 proc.

Średni wzrost obrotów firm uczestniczących w programie wzrósł o ponad 35 proc. w 2013 r. W 2012 r. wzrost ten wyniósł 22 proc. Firmy mają ponad 35 tys. klientów w Polsce i ponad 26 tys. za granicą.

Połowa firm zainwestowała w badania nad nowymi technologiami oraz udoskonaliła swoje rozwiązania. Jak zaznaczył resort, laureaci konkursu coraz częściej ze sobą współpracują. Ponad 35 proc. deklaruje komercyjne współdziałanie z innymi laureatami, natomiast 25 proc. prowadzi wspólne projekty wdrożeniowe u klientów.

GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu globalną promocję polskiej myśli technicznej w zakresie innowacyjnych technologii środowiskowych. Do tej pory w pięciu edycjach programu wyłoniono 62 firmy-laureatów. Konkurs powstał w związku z organizowanym przez Polskę w 2008 roku szczytem klimatycznym ONZ.

dhwmzeu

Podziel się opinią

Share
dhwmzeu
dhwmzeu