MŚ zrezygnowało z założeń do podatku od węglowodorów; do końca II kw. przygotuje cały projekt ustawy

24.05. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Środowiska zrezygnowało z przygotowania i przedłożenia rządowi założeń do ustaw wprowadzającej podatek od wydobycia węglowodorów, od razu...

24.05. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Środowiska zrezygnowało z przygotowania i przedłożenia rządowi założeń do ustaw wprowadzającej podatek od wydobycia węglowodorów, od razu przygotuje projekt ustawy, który powinien trafić pod obrady rządu do końca II kwartału tego roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

"Decyzją z dnia 27 kwietnia 2012 r. (w trybie obiegowym) Zespół ds. Programowania, na wniosek Ministra Środowiska wyraził zgodę na odstąpienie od procedowania projektu założeń. Projekt zostanie zrealizowany poprzez projekt ustawy - Prawo o wydobywaniu węglowodorów, ich opodatkowaniu i Funduszu Węglowodorowym" - napisano.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów istotą wprowadzenia nowej daniny jest dostosowane obecnie obowiązujących rozwiązań prawnych w dziedzinie wydobywania węglowodorów oraz ich opodatkowania do wymogów związanych z intensywnym rozwojem sektora.

"Zapewnienie państwu odpowiedniego udziału w zyskach związanych z eksploatacją surowców naturalnych należących do państwa. Przejęcie przez państwo części renty surowcowej związanej z wydobywaniem węglowodorów, w związku z wprowadzeniem nowego podatku od ich wydobywania." - napisano.

W dokumencie zaznacza się również, że istotą projektu będzie również zapewnienie niedyskryminującego dostępu do prowadzenia działalności związanej z wydobywaniem węglowodorów: w warunkach konkurencji, z zachowaniem pierwszeństwa dla najlepszych systemów wydobywania, dla wszystkich podmiotów posiadających niezbędne możliwości, na podstawie obiektywnych kryteriów, udostępnionych publicznie wszystkim zainteresowanym podmiotom.

"Wprowadzenie regulacji działalności w zakresie wydobywania węglowodorów ze względu na interes publiczny związany z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa publicznego oraz bezpieczeństwa państwa, rozwojem zrównoważonym, ochroną środowiska, zdrowiem publicznym, ochroną złóż węglowodorów, generowaniem korzyści wielopokoleniowych oraz budową konkurencyjnego i przejrzystego rynku energii, przy zachowaniu niezależności zarządzania podmiotami" - wynika z dokumentu.

Wcześniej przedstawiciele resortu finansów informowali, że terminem referencyjnym wejścia podatku w życie jest 1 stycznia 2015 roku, założenia do projektu ustawy mają być gotowe do końca II kwartału tego roku.

Podatek obejmie nie tylko wydobycie gazu łupkowego, ale również gazu ziemnego oraz ropy naftowej. (PAP)

bg/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)