MSP: cztery ważne oferty zakupu GPW (komunikat)
24.06. Warszawa (PAP) - Wszystkie cztery oferty na zakup pakietu większościowego akcji GPW, które wpłynęły do Ministerstwa Skarbu Państwa, zostały pozytywnie ocenione pod względem...
24.06. Warszawa (PAP) - Wszystkie cztery oferty na zakup pakietu większościowego akcji GPW, które wpłynęły do Ministerstwa Skarbu Państwa, zostały pozytywnie ocenione pod względem formalnym i dopuszczone do etapu trwającej obecnie oceny merytorycznej. O udział w prywatyzacji GPW walczą cztery zagraniczne parkiety: NYSE Euronext, Nasdaq OMX, London Stock Exchange i Deutsche Boerse. Potwierdzenie ważności nadesłanych ofert inwestorów strategicznych jest kluczowe dla kontynuowania procesu prywatyzacji warszawskiej giełdy, najważniejszego projektu prywatyzacyjnego po 1989 r.
2 kwietnia 2009 r. czterej inwestorzy branżowi otrzymali zaproszenia do udziału w procesie sprzedaży akcji GPW. Wszyscy potwierdzili zainteresowanie transakcją i do 19 czerwca 2009 r. złożyli oferty merytoryczne. Przy wyborze inwestorów Ministerstwo Skarbu Państwa miało na celu jak najlepsze zabezpieczenie przyszłości polskiej giełdy, jej długofalowego rozwoju i pozycji w regionie. Z tego powodu inwestorzy zostali poproszeni o przedstawienie w ofercie planów rozwoju warszawskiego parkietu.
Międzynarodowa koncepcja prywatyzacji polegająca na sprzedaży pakietu kontrolnego inwestorowi branżowemu spotkała się z akceptacją ze strony rynku. MSP zdecydowało się na otwarcie oferty na podmioty zagraniczne ze względu na know-how, który może zostać wykorzystany przy budowaniu wokół Warszawy silnego regionalnego centrum finansowego. Zdaniem MSP prywatyzacja przyczyni się do umocnienia i zwiększenia konkurencyjności polskiego rynku kapitałowego. Wybrany inwestor zostanie zobowiązany do realizacji strategii, której celem będzie rozwój GPW jako wiodącego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej.
Prywatyzacja GPW jest dla polskiego rynku kapitałowego olbrzymią szansą, która zminimalizuje groźbę jego marginalizacji. W krajach rozwiniętych giełdy państwowe stanowią zdecydowaną mniejszość (w Europie jedynie giełdy na Malcie i Cyprze). Utrzymywanie państwa jako dominującego akcjonariusza nie sprzyjało do tej pory międzynarodowemu rozwojowi GPW i wykluczyło możliwość zakupu innych parkietów w regionie.
Zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem 19 czerwca 2009 r. minął termin składania ofert na zakup akcji GPW. Następnie oferty zostaną przeanalizowane w celu określenia, którzy inwestorzy zostaną zaproszeni na "krótką listę" i dopuszczeni do due dilligence. Harmonogram prywatyzacji przewiduje zakończenie pierwszego etapu polegającego na sprzedaży do 73,82 proc. akcji GPW do końca 2009 r. Dokończenie procesu poprzez sprzedaż pozostałych 25 proc. + 1 akcja jest zakładane w perspektywie 2-3 lat. Zgodnie z założeniami przyjętej 8 stycznia 2009 r. uaktualnionej strategii prywatyzacji GPW wiodący inwestorzy branżowi zostali zaproszeni do złożenia oferty samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym.
MSP dopuszcza możliwość sprzedaży pakietu akcji mniejszego niż 73,82 proc., jednak powyżej 51 proc. akcji, a także sprzedaży do 22,82 proc. akcji członkom giełdy, którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na co najmniej 0,5 proc. a maksymalnie 10 proc. akcji przez jeden podmiot. Obecnie Skarb Państwa posiada 98,8 proc. akcji GPW.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/