MSP: jesienią powinny ruszyć negocjacje z inwestorami dla grupy chemicznej
Wiceminister Skarbu Państwa Krzysztof Żuk zapowiedział, że konkretne oferty inwestorów, zainteresowanych prywatyzacją grupy chemicznej, powinny być gotowe we wrześniu, a na przełomie września i października rozpoczną się negocjacje z inwestorami.
W skład grupy wchodzi Ciech, Zakłady Azotowe Tarnów (ZAT) i Zakłady Azotowe Kędzierzyn (ZAK).
We wtorkowej rozmowie z dziennikarzami w Katowicach wiceminister podkreślił, że jest duża szansa na to, aby - jak wcześniej zapowiadano - Skarb Państwa zbył akcje tych spółek do końca tego roku.
_ Jesteśmy bardzo zainteresowani, żeby ten harmonogram był dotrzymany. Zainteresowanie dużych inwestorów i branżowych i finansowych na świecie jest spore _- ocenił Żuk.
Jak powiedział, w tym tygodniu resort skarbu przyjmuje raport z wykonania przez grupę doradczą zadań, przewidzianych w pierwszej fazie przygotowań do zbycia akcji. Rozpoczyna to drugą fazę, w której doradcy będą rozmawiać z inwestorami. Efektem mają być konkretne oferty.
_ Dzisiaj doradca, zaczynając od końca czerwca, ma czas do końca września, żeby rozmawiając z inwestorami doprowadzić do tego, by w końcu września takie oferty na biurko ministra Skarbu Państwa zostały złożone (...). Przełom września i października tak naprawdę rozpocznie negocjacje z inwestorami _- zapewnił wiceminister.
Sprecyzował, że we wrześniu resort otrzyma już nie jedynie listę potencjalnych inwestorów, ale konkretne oferty, dotyczące wspólnej sprzedaży zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie-Koźlu oraz Ciechu. Przed podjęciem negocjacji planowane jest także formalne zaproszenie inwestorów do rokowań.
Doradcami finansowymi należącej do Skarbu Państwa Nafty Polskiej w procesie prywatyzacji trzech spółek chemicznych są Raiffeisen Investment oraz Lazard & Co. Limited i Bank Zachodni WBK.
Sam proces obejmuje w szczególności fazę przygotowawczą, ogłoszenie zaproszenia do rokowań w sprawie sprzedaży akcji ZAT, ZAK i Ciech należących do Skarbu Państwa i Nafty Polskiej oraz negocjacje z wybranymi potencjalnymi inwestorami, prowadzone przez Naftę Polską.
Resort skarbu dzięki sprzedaży kontrolowanych przez siebie akcji tych trzech zakładów chemicznych chce doprowadzić do ich konsolidacji.