MSP ws. uruchomienia gazociągu Włocławek-Gdynia (komunikat)
...
28.09. Warszawa - Wydział Prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa informuje:
Budowa 64 kilometrów gazociągu wysokiego ciśnienia na terenie gmin: Gniew, Pelplin, Tczew, Żukowo, Szemud, miasta Gdynia oraz węzła Wiczlino kończy inwestycję pozwalającą na pełne wykorzystanie gazociągu o długości ok. 252 kilometrów. To już kolejna, obok interkonektora w Cieszynie oraz tłoczni w Jarosławiu, sfinalizowana w ostatnim czasie inwestycja gazowa, zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne kraju. Projekt zrealizowała spółka Gaz-System S.A.
Uruchomiony dzisiaj gazociąg Włocławek - Gdynia to przykład na to, że bezpieczeństwa energetycznego nie budują ani wielkie słowa, ani romantyczne wizje, lecz konkretne czyny. Inwestycja ta jest potwierdzeniem konsekwentnie realizowanej strategii Rządu, opartej na działaniach, a nie deklaracjach, której celem jest rozbudowa infrastruktury energetycznej kraju. Gazociąg Włocławek - Gdynia stanowi jedną z ośmiu strategicznych inwestycji, w ramach gazowej sieci przesyłowej, realizowanych na podstawie specustawy dedykowanej budowie Terminalu LNG w Świnoujściu. W przyszłości, dzięki prowadzonym obecnie inwestycjom, gazociąg ten umożliwi również przesył gazu ze złóż niekonwencjonalnych - Powiedział Mikołaj Budzanowski, wiceminister Skarbu Państwa.
Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo przesyłu gazu w rejonie Pomorza, umożliwi transport zwiększonych jego ilości oraz stworzy warunki rozwoju rynku na tym obszarze. Dzięki tej inwestycji nastąpi także ujednolicenie parametrów technicznych sieci przesyłowej od węzła Gustorzyn do rejonu Gdańska i planowanego podziemnego magazynu gazu Kosakowo.
Gazociąg Włocławek-Gdynia jest dofinansowany ze środków Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 10.1. Dofinansowanie w wysokości ok. 31 mln złotych obejmuje 64 kilometry gazociągu. Wartość inwestycji związanej z budową 64 km gazociągu to 118 mln zł.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ pase/