03.12. Warszawa - MSW informuje:
Podczas minionego weekendu w wyniku wychłodzenia organizmu zmarły cztery osoby. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i służby apelują o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie oraz o rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań, sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.
W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze na bieżąco kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej. Informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej wymagają szczególnej troski w trudnym zimowym okresie.
Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla. W niedzielę (2 grudnia br.) czad zabił 2 osoby w województwie podkarpackim. Podczas soboty i niedzieli strażacy odnotowali 42 interwencje związane z ulatniającym się tlenkiem węgla - poszkodowanych zostało 36 osób.
Od początku sezonu grzewczego w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło już 20 osób, a 423 zostały poszkodowane.
Ze statystyk straży pożarnej wynika, że każdy sezon grzewczy w Polsce to około stu ofiar tlenku węgla. Podczas dwóch poprzednich sezonów grzewczych (listopad- marzec) tlenek węgla zabił w sumie 217 osób, a prawie 4 tys. osób zostało poszkodowanych. Najtragiczniejszym miesiącem był luty 2012 r. w którym w wyniku zatrucia czadem zmarły 54 osoby. Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Nawet tak niewinna z pozoru rzecz jak zaklejenie kratki wentylacyjnej może okazać się tragiczna w skutkach.
Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.
Przed rozpoczęciem weekendu policjanci apelowali o rozsądek na drodze i dostosowanie prędkości do panujących trudnych warunków atmosferycznych. Pomimo tego, w sobotę i niedzielę (1 i 2 grudnia br.) na polskich drogach doszło do 211 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 237 zostało rannych. Jeden z najtragiczniejszych wypadków miał miejsce wczoraj (2 grudnia br.) w miejscowości Gałkówka w województwie podlaskim. Samochód, którym jechało 6 osób, wpadł w poślizg, dachował i uderzył w drzewo. Zginęło 5 młodych osób w wieku 20-35, jedna osoba jest ranna.
Przez dwa weekendowe dni (sobota i niedziela) policjanci zatrzymali 932 nietrzeźwych kierowców.
Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów. Tylko podczas weekendu (1 i 2 grudnia br.) strażacy odnotowali prawie 400 pożarów. W sobotni poranek w miejscowości Zawory w województwie wielkopolskim doszło do pożaru dużej chlewni - w ogniu zginęło 750 zwierząt. W działaniach ratowniczych brało udział 9 zastępów strażaków (3 zastępy PSP i 4 zastępy OSP). Natomiast w sobotę wieczorem spłonęła hala magazynowa w Olkuszu. W gaszeniu pożaru uczestniczyło 66 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz 74 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania straży trwały ponad 18 godzin. Nikt nie został ranny.
Ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w Polsce od początku roku w prawie 171,5 tys. pożarów zginęły 533 osoby. W sezonie grzewczym do zaprószenia ognia bardzo często dochodzi podczas dogrzewania domów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/