MSW: Infolinia dla migrantów (komunikat)

...

27.07. Warszawa - MSW informuje:

Pod specjalnym numerem telefonu 22 490 20 44 migranci mogą uzyskać informacje dotyczące m.in. pobytu i pracy w naszym kraju. Infolinia skierowana jest zarówno do migrantów, którzy przebywają w naszym kraju, jak również do tych, którzy wkrótce przyjadą do Polski i posiadają prawo legalnego pobytu w naszym kraju przez przynajmniej rok. Telefon działa od poniedziałku do piątku, od godziny 9.00 do godziny 17.00. Informacje udzielane są w językach: polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim, wietnamskim i chińskim. Infolinia jest jednym z elementów projektu "Prawa migrantów w praktyce". Projekt realizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych razem z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji oraz Państwową Inspekcją Pracy. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Projekt "Prawa migrantów w praktyce" będzie realizowany do połowy 2014 r., a w jego ramach prowadzona jest m.in. kampania informacyjna oraz udzielana będzie pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Specjalny numer telefonu 22 490 20 44 został uruchomiony w ramach kampanii informacyjnej projektu "Prawa migrantów w praktyce". Kampania skierowana jest zarówno do migrantów, którzy już przebywają w naszym kraju, jak również do tych osób, które wkrótce przyjadą do Polski i posiadają prawo legalnego pobytu w naszym kraju na co najmniej rok.

Pod numerem 22 490 20 44 migranci uzyskają informacje dotyczące m.in. swoich praw w naszym kraju, a także warunków pobytu i pracy w Polsce. Telefon działa od poniedziałku do piątku, od godziny 9.00 do godziny 17.00. Informacje udzielane są w językach: polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim, wietnamskim i chińskim. W ramach kampanii informacyjnej podobne telefony prowadzone są w Armenii, Białorusi i Ukrainie.

Według stanu na 1 lipca br. prawie 104 tysięcy cudzoziemców posiada ważną kartę pobytu. Natomiast w 2011 roku wydano 40 tys. 808 zezwoleń na pracę, najwięcej w województwach: mazowieckim ponad 22 tysięcy, wielkopolskim ponad 2 tysiące, dolnośląskim ponad 2 tysiące, pomorskim prawie 2,5 tysiąca.

W ramach kampanii informacyjnej prowadzony jest również portal informacyjny dla migrantów www.migrant.info.pl. Na stronie znajdują się informacje dotyczące m.in. wjazdu i pobytu w naszym kraju, pracy w Polsce, handlu ludźmi. Portal zawiera także wskazówki dotyczące m.in. kosztów życia w Polsce (np. ceny podstawowych produktów żywnościowych). Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim, wietnamskim. Wkrótce zostanie uruchomiona także wersja w języku ormiańskim.

W ramach projektu "Prawa migrantów w praktyce" wszystkim migrantom, którzy przebywają w naszym kraju i znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej będzie udzielana pomoc. Migranci uzyskają m.in. poradę prawną, informację o możliwości dochodzenia swoich praw oraz pomoc w mediacji z pracodawcą. Udzielana pomoc będzie każdorazowo dostosowana do indywidualnych potrzeb.

W grudniu br. w ramach projektu "Prawa migrantów w praktyce" planowana jest ogólnokrajowa konferencja poświęcona m.in. integracji migrantów na rynku pracy.

Więcej informacji na temat projektu "Prawa migrantów w praktyce" znajduje się na stronie: http://msw.gov.pl/portal/pl/387/10107/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)