MSW: ostatnie dni na składanie wniosków w ramach abolicji (komunikat)

...

26.06. Warszawa - MSW informuje:

Tylko do 2 lipca cudzoziemcy przebywający nielegalnie na terenie Polski mogą składać wnioski o abolicję. To ostatnie dni, w których można złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na legalne zamieszkanie i pracę w ramach abolicji. Od stycznia do teraz wpłynęło ponad 8 tys. 100 wniosków, a prawie 2 tys. 300 osób zalegalizowało swój pobyt. MSW zachęca cudzoziemców, by skorzystać z ostatniego tygodnia abolicji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że dane o cudzoziemcach, którzy złożą wniosek o abolicję, ale z przyczyn formalnych nie uzyskają decyzji pozytywnej nie będą wykorzystywane w celu deportacji tych osób. Dlatego zachęcamy wszystkich cudzoziemców, aby wykorzystali ostatnie dni abolicji i do 2 lipca br. składali wnioski o legalizację pobytu w Polsce.

Najwięcej wniosków w skali kraju cudzoziemcy złożyli do wojewody mazowieckiego (6315), a następnie do wojewodów: łódzkiego (335), śląskiego (197), dolnośląskiego (192), lubelskiego (192), wielkopolskiego (180). Pod względem narodowości najwięcej wniosków złożyli obywatele Wietnamu (1947), Ukrainy (1756), Pakistanu (1249), Armenii (627).

Pobyt w Polsce zalegalizowali w większości obywatele m.in. Ukrainy (905), Wietnamu (579), Armenii (327).

Cudzoziemcy, którzy złożyli wnioski do czasu wydania ostatecznej decyzji przebywają w Polsce legalnie. Legalizacja pobytu w trybie abolicji pozwoli im podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia, które będzie wymagane tylko w przypadku umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło)
.

Zdecydowaną większość (ponad 97 proc.) wnioskujących stanowią osoby, których pobyt w naszym kraju jest nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 roku oraz przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku.

Poniżej 3 proc. spośród wnioskujących to osoby, które w przeszłości ubiegały się w Polsce o nadanie statusu uchodźcy oraz:

- przebywają w Polsce w sposób nieprzerwany co najmniej od 1 stycznia 2010 roku, a przed tym dniem została wobec nich wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu oraz przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku,

- wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.

Łączna liczba wniosków złożonych przez cudzoziemców podczas ostatnich abolicji z 2003 roku oraz 2007/2008 roku wyniosła łącznie 5541 (3508 w 2003 roku oraz 2033 na przełomie 2007/2008 roku).

Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które jest udzielane na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.

Wniosek o zalegalizowanie pobytu cudzoziemcy mogą składać do 2 lipca 2012 roku, do wojewody właściwego ze względu na miejsce ich pobytu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
cudzoziemcyabolicjaprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)