Trwa ładowanie...
d2u39gi
d2u39gi

MSW: podwyżki dla innych służb jeśli w rezerwie pozostanie 76 mln zł

Podwyżki dla pograniczników, strażaków, więzienników i funkcjonariuszy BOR zostaną wypłacone w 2012 r., jeśli do 30 września w rezerwie celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych pozostanie co najmniej 76 mln zł - poinformowało we wtorek MSW.
Share
d2u39gi

- W przypadku niewykorzystania do 30 września 2012 roku środków w wysokości 76 mln 160 tys. zł, z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, zostaną one przeznaczone na podwyżki dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Służby Więziennej, od 1 października 2012 roku - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

We wtorek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki podczas posiedzenia rządu przedstawił aktualną sytuację ws. wzrostu uposażeń służb mundurowych. Szef MSW poinformował, że istnieje możliwość podwyżek dla funkcjonariuszy SG, BOR, PSP i SW jeszcze w tym roku. "Niezależnie od tego, rząd i Prezes Rady Ministrów podejmują starania, aby uwzględnić podwyżki dla Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz Służby Więziennej w budżecie na rok 2013" - podkreślono w komunikacie MSW przesłanym PAP po posiedzeniu rządu.

Jak podało MSW przeciętne miesięczne uposażenie funkcjonariuszy łącznie z nagrodami wynosi od 3,9 tys. do 4,2 tys. zł. Od 2010 roku, zarówno kwota bazowa, jak i dodatki do niej dla służb mundurowych i żołnierzy nie wzrosły.

d2u39gi

Podczas expose premier zapowiedział podwyżki po 300 zł brutto od 1 lipca 2012 roku dla policjantów i żołnierzy. Wywołało to protesty przedstawicieli pozostałych formacji podległych MSW.

Ostatecznie Sejm wprowadził do budżetu państwa poprawkę, która przewiduje 300 zł warunkowej podwyżki od 1 października 2012 roku dla: strażaków, funkcjonariuszy BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych; podwyżki nastąpią pod warunkiem, że do tego czasu środki z tej rezerwy nie zostaną wyczerpane. Zanim Sejm uchwalił budżet, minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zastrzegł, że nie wiadomo, ile pieniędzy z tej rezerwy zostanie pod koniec roku.

Podwyżek domagają się także pracownicy cywilni policji. Sytuacja w zakresie wynagrodzeń pracowników cywilnych policji jest krytyczna - podkreślono w liście do Cichockiego, którego kopię PAP otrzymała we wtorek.

"Akcja podyktowana jest wielkim i narastającym niezadowoleniem naszego środowiska pracowniczego z powodu marginalizowania roli pracowników Policji oraz niedostrzegania przez kierownictwo KGP i MSW dramatycznej sytuacji płacowej tej grupy zawodowej" - napisano w piśmie.

d2u39gi

Jak poinformowała PAP przewodnicząca KKW NSZZ Pracowników Policji Małgorzata Lewicka, w piśmie tym pracownicy cywilni proszą szefa MSW o udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego podwyżki wynagrodzeń - po 300 zł brutto od połowy 2012 r. - mają objąć wyłącznie funkcjonariuszy policji.

"Działania, które mają na uwadze jedynie poprawę sytuacji finansowej funkcjonariuszy a pomijająca pracowników zatrudnionych w jednostkach Policji świadczą o lekceważeniu o pracowników i marginalizacji ich wkładu w poprawę bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i obywateli" - napisano w piśmie do szefa MSW.

W policji pracuje blisko 24 tys. pracowników cywilnych.

d2u39gi

Podziel się opinią

Share
d2u39gi
d2u39gi