Trwa ładowanie...
d4xd8c5

MSW: podwyżki dla służb mundurowych (komunikat)

...

d4xd8c5
d4xd8c5

14.02. Warszawa - MSW informuje:

Podczas dzisiejszego (14 lutego br.) posiedzenia Rada Ministrów omówiła kwestie podwyżek dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Stanowisko rządu w tej sprawie przedstawił Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

Minister Jacek Cichocki podczas dzisiejszego (14 lutego br.) posiedzenia Rady Ministrów przedstawił aktualną sytuację w sprawie wzrostu uposażeń służb mundurowych. Przypomniał, że zgodnie z expos, Prezesa Rady Ministrów, w projekcie ustawy budżetowej na rok 2012 ujęto środki na podwyższenie od 1 lipca br. uposażeń policjantów i żołnierzy zawodowych, miesięcznie o 300 zł.

Minister Jacek Cichocki dodał, że istnieje możliwość podwyżek dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej jeszcze w tym roku. W uchwalonej przez Sejm 27 stycznia 2012 roku ustawie budżetowej na rok 2012 - obok środków przyznanych na wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy policji oraz żołnierzy zawodowych - uwzględniono również postulaty pozostałych służb mundurowych. Przyjęto, że w przypadku niewykorzystania do 30 września 2012 roku środków w wysokości 76.160 tys. zł, z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, zostaną one przeznaczone na podwyżki dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Służby Więziennej, od 1 października 2012 roku. Poszczególne formacje otrzymałyby na podwyżki odpowiednio:

d4xd8c5

- Straż Graniczna - 16.438 tys. zł,

- Państwowa Straż Pożarna - 30.226 tys. zł,

- Biuro Ochrony Rządu - 2.256 tys. zł,

- Służba Więzienna - 27.240 tys. zł.

Podziału utworzonej rezerwy celowej dokona minister finansów w porozumieniu m.in. z ministrem spraw wewnętrznych, nie później niż do 31 grudnia 2012 roku.

Niezależnie od tego, rząd i Prezes Rady Ministrów podejmują starania, aby uwzględnić podwyżki dla Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz Służby Więziennej w budżecie na rok 2013.

d4xd8c5

Przeciętne uposażenie funkcjonariuszy poszczególnych służb mundurowych oraz żołnierzy stanowi wielokrotność kwoty bazowej i jest określone corocznie w ustawie budżetowej. Różnica w uposażeniach wyraża się we wskaźnikach wielokrotności kwoty bazowej ustanowionych dla poszczególnych formacji. Przykładowo, dla policjantów wskaźnik ten wynosi - 2,65, co daje przeciętne miesięczne uposażenie (łącznie z 1/12 nagrody rocznej) w wysokości 4.037 zł.

Dla funkcjonariuszy Straży Granicznej jest to wskaźnik w wysokości - 2,67 (przeciętne uposażenie wynosi 4.067 zł). Wysokość wskaźnika dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej wynosi - 2,59 (przeciętne uposażenie to 3.945 zł), dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu - 2,76 (przeciętne uposażenie w wysokości 4.204 zł), a dla Służby Więziennej - 2,65 (przeciętne miesięczne uposażenie w wysokości 4.037 zł). Od 2010 roku, zarówno kwota bazowa, jak i wskaźniki wielokrotności dla funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy nie uległy podwyższeniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d4xd8c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4xd8c5