MSW: prawie 300 wniosków o przywrócenie obywatelstwa polskiego (komunikat)
...
26.09.2012 11:18
26.09. Warszawa - MSW informuje:
Od czterech miesięcy cudzoziemcy mogą starać się o przywrócenie obywatelstwa polskiego, które w przeszłości posiadali i utracili je przed 1 stycznia 1999 roku. Do tej pory do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 289 wniosków o przywrócenie obywatelstwa polskiego, w tym 232 za pośrednictwem konsulatów. Minister Jacek Cichocki wydał już 187 decyzji - w tym 181 decyzji o przywróceniu cudzoziemcom obywatelstwa polskiego. Poza granicami kraju cudzoziemcy najczęściej składają wnioski w konsulatach w Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Przywrócenie obywatelstwa polskiego jest nowym rozwiązaniem prawnym. Do tej pory cudzoziemcy nie mogli starać się o przywrócenie obywatelstwa polskiego. Dotychczas cudzoziemcy mogli nabyć obywatelstwo polskie m.in. poprzez nadanie przez Prezydenta RP.
Z procedury przywrócenia obywatelstwa polskiego mogą skorzystać m.in. osoby, które na przełomie sierpnia 1962 roku i grudnia 1998 roku nabyły obce obywatelstwo oraz uzyskały zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obce, a tym samym utraciły obywatelstwo polskie.
Cudzoziemcy, którzy w przeszłości posiadali obywatelstwo polskie i je utracili przed 1 stycznia 1999 roku, mogą starać się o jego przywrócenie, do ministra spraw wewnętrznych. W tym celu cudzoziemiec mieszkający na terenie Polski zwraca się do ministra spraw wewnętrznych ze specjalnym wnioskiem. Natomiast cudzoziemiec zamieszkujący poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Przez cztery miesiące obowiązywania nowych przepisów do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 289 wniosków o przywrócenie obywatelstwa polskiego. Większość wniosków, bo aż 232 została złożona za pośrednictwem właściwych konsulatów. Natomiast 57 wniosków złożono bezpośrednio do MSW. Najwięcej wniosków za pośrednictwem konsulatów złożono w Niemczech - 93 (w tym 45 w Kolonii, 30 w Berlinie, 11 w Hamburgu i 7 w Monachium). W Szwecji cudzoziemcy złożyli 53 wnioski, w Stanach Zjednoczonych 20, a w Kanadzie 19.
Do tej pory minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki wydał 187 decyzji, w tym 181 przywracających cudzoziemcom polskie obywatelstwo.
Cudzoziemcy, którzy utracili obywatelstwo polskie po 1 stycznia 1999 roku mogli i nadal mogą występować o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP.
Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego zawiera m.in. dane cudzoziemca, adres zamieszkania, oświadczenie o posiadaniu w przeszłości obywatelstwa polskiego, informacje o okolicznościach jego utraty, a także życiorys.
Do wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego cudzoziemiec dołącza m.in. dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego, a także fotografię.
Wnioski, oświadczenia i dokumenty sporządzone w języku obcym, należy złożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym m.in. przez tłumacza przysięgłego lub przez konsula.
Minister spraw wewnętrznych wydaje decyzję w sprawie przywrócenia obywatelstwa polskiego w oparciu o przepisy ustawy o obywatelstwie polskim, w postępowaniu stosując przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Przepisy ustawy z 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim oraz rozporządzenia z 8 maja 2012 roku w sprawie wzoru formularza wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego oraz fotografii dołączanej do wniosku weszły w życie 15 maja br.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ stav/