Trwa ładowanie...
dgqmzay

MSW: Reforma emerytur służb mundurowych (komunikat)

...

dgqmzay
dgqmzay

17.02. Warszawa - MSW informuje:

Zakończyły się konsultacje społeczne nad projektem ustawy zawierającym propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Podczas konsultacji zgłoszono ponad 260 uwag. Większość z nich zgłosiły związki zawodowe służb mundurowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych analizuje przesłane uwagi. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych zapowiedział, że odbędzie się konferencja uzgodnieniowa podczas, której omówione zostaną zgłoszone uwagi.

Zgłoszone podczas konsultacji uwagi to m.in. włączenie funkcjonariuszy celnych do nowego systemu służb mundurowych, kwestionowanie ukończenia 55 lat jako warunku, który uprawnia do uzyskania emerytury, kwestionowanie zasady naliczania podstawy wymiaru emerytury, kwestionowanie braku przywilejów emerytalnych w momencie zwolnienia ze służby po uzyskaniu 25 lat służby, a nieukończeniu 55 lat.

Projekt ustawy zawierający propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych otrzymały do konsultacji m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Związek Zawodowy Strażaków "Florian", Krajowa Sekcja Pożarnictwa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

dgqmzay

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych już w grudniu ubiegłego roku podczas spotkania ze stroną związkową przedstawił propozycję zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą, więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku zagwarantuje prawo do emerytury. W ten sposób nowi funkcjonariusze i żołnierze będą pracowali dłużej w służbie dla Państwa.

dgqmzay

Zaproponowano także, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym.

Równocześnie funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.

Proponowane zmiany znajdują się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

dgqmzay

Projekt został przekazany do konsultacji 10 stycznia br.

Projekt ustawy został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej MSW pod adresem: http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/242/20413

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

dgqmzay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqmzay