Trwa ładowanie...
dcw3434

MSW: Ruszają kontrole w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców (komunikat)

...

dcw3434
dcw3434

05.11. Warszawa - MSW informuje:

Od dziś (5 listopada br.) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczyna kontrole w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Z inicjatywy ministerstwa w wizytach zespołu kontrolnego biorą udział przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Kontrole obejmą ośrodki w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Lesznowoli, Krośnie Odrzańskim.

Zespół kontrolny, który został powołany na polecenie Piotra Stachańczyka, wiceministra spraw wewnętrznych, sprawdzi m.in. przestrzeganie praw osób przebywających w ośrodkach strzeżonych.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Departamentu Kontroli Skarg i Wniosków MSW, Departamentu Polityki Migracyjnej MSW oraz Straży Granicznej. Ponadto z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych do udziału w wizytach zaproszono przedstawicieli dwóch organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

dcw3434

Zespół oprócz przestrzegania praw cudzoziemców w ośrodkach sprawdzi m.in. sytuację dzieci przebywających w ośrodkach, w tym dostęp do edukacji, kontakt cudzoziemców z bliskimi czy korzystanie m.in. z telefonów komórkowych.

Po przeprowadzonej kontroli zostanie sporządzony raport dotyczący sytuacji cudzoziemców w ośrodkach.

Ministerstwu Spraw Wewnętrznych zależy na tym, aby własny raport przygotowali również przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Po analizie tych dwóch dokumentów zostaną przygotowane wnioski dotyczące sytuacji osób przebywających w ośrodkach. Przypomnijmy, że 25 października br. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych oraz Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w MSW byli w ośrodku dla cudzoziemców w Lesznowoli. Na zaproszenie szefa MSW w ośrodku byli również Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Karolina Rusiłowicz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

dcw3434

Podczas wizyty Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w MSW, Karolina Rusiłowicz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka zapoznali się z warunkami, w jakich przebywają cudzoziemcy, w tym dzieci. Szczególną uwagę zwracano na warunki, jakie zapewniono dzieciom do edukacji, zabawy czy spędzania wolnego czasu. Omawiana była również sytuacja pozostałych cudzoziemców, którzy przebywają w ośrodku. Uczestnicy spotkania rozmawiali także o sytuacji w pozostałych ośrodkach zarówno strzeżonych jak i otwartych na terenie kraju. Szef MSW podkreślił, że resort będzie prowadzić taką politykę, aby rodzin z dziećmi w ośrodkach strzeżonych było jak najmniej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt ustawy o cudzoziemcach, który przewiduje ułatwienia dla cudzoziemców. 19 października br. resort spraw wewnętrznych przekazał projekt do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Jedna z propozycji, która znajduje się w projekcie ustawy przewiduje, że dzieci do 13 roku życia nie będą umieszczane w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

Ministerstwo planuje, że kontrole potrwają około 2, 3 tygodni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

dcw3434
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcw3434