Trwa ładowanie...
d3w36g5

MSW ws. sytuacji w ośrodkach dla cudzoziemców (komunikat)

...

d3w36g5
d3w36g5

19.10. Warszawa - MSW informuje:

W ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej 22 cudzoziemców wczoraj w godzinach popołudniowych zakończyło protest głodowy. Akcja protestacyjna nie jest prowadzona również w Kętrzynie oraz Krośnie Odrzańskim. Aktualnie najwięcej cudzoziemców prowadzi protest głodowy w Białymstoku - 27 cudzoziemców, w tym 24 obywateli Gruzji i 3 obywateli Armenii. Pracownicy ośrodka w dalszym ciągu rozmawiają i przekonują cudzoziemców, aby odstąpili od protestu. Cudzoziemcy przebywający w ośrodkach są pod stałym nadzorem i opieką lekarzy, w tym psychologów.

W ośrodku w Lesznowoli protestuje 1 obywatel Rosji, w przemyskim ośrodku Straży Granicznej 2 obywateli Gruzji. Łącznie akcję protestacyjną prowadzi 30 osób (26 obywateli Gruzji, 3 obywateli Armenii oraz 1 obywatel Rosji). Wczoraj (18 października br.) w godzinach popołudniowych protestowało ponad 50 osób.

Cudzoziemcy, którzy podjęli akcję protestacyjną nie skarżą się na warunki w ośrodkach. Powodem, dla którego podjęli tę akcję, jest sam fakt umieszczenia ich w ośrodkach oraz zdaniem cudzoziemców zbyt długa procedura w sprawie nadania im statusu uchodźcy w Polsce. Cudzoziemcy domagają się zwolnienia z ośrodków oraz pozytywnej decyzji w ich sprawie.

d3w36g5

Informuję, że cudzoziemcy zostali umieszczeni w ośrodkach strzeżonych na podstawie postanowienia sądu (do dwóch miesięcy). W większości przypadków podstawą do tego były przepisy ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cudzoziemcy ubiegają się zazwyczaj o status uchodźcy. Wnioski o nadanie statusu uchodźcy na terytorium Polski, złożone przez cudzoziemców, są rozpatrywane przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w większości przypadków w przyspieszonym terminie. Urząd do Spraw Cudzoziemców stara się nie przekraczać terminu dwóch miesięcy, nałożonego przez sąd.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d3w36g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w36g5