MSW ws. udziału min. Cichockiego w spotkaniu Grupy G6 i USA (komunikat)
...
21.11. Warszawa - MSW informuje:
Szef MSW przedstawi sprawę niedoszłego zamachowca na spotkaniu ministrów Grupy G6 i USA
Dziś (21 listopada br.) w Londynie odbywa się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy G6 oraz Stanów Zjednoczonych. W obradach weźmie udział minister Jacek Cichocki. Szef MSW na jednej z sesji plenarnych przedstawi informację o zatrzymaniu mężczyzny przygotowującego zamach w budynku Sejmu.
Minister Jacek Cichocki powiedział, że przedstawi informacje o zatrzymaniu Brunona K., gdyż przed spotkaniem do MSW dotarły sygnały, że ministrowie grupy G6 są bardzo zainteresowani tym tematem. - Na poprzednich spotkaniach ministrowie spraw wewnętrznych podkreślali, że współcześnie jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa jest zamachowiec, określany przez ekspertów jako typ terrorysty "samotnego wilka" - powiedział szef MSW.
Minister spraw wewnętrznych wskazał też na podobieństwa pomiędzy planowanym w Polsce zamachem, a zamachami w Norwegii i Oklahoma City w USA. - Zarówno Brunon K. przygotowując zamach, jak i Anders Breivik w Norwegii i Timothy McVeigh w USA używali powszechnie dostępnych materiałów do wytwarzania urządzeń wybuchowych, odrzucali też całą klasę polityczną swojego kraju - zaznaczył minister Cichocki.
Przed spotkaniem w Londynie szef MSW poinformował, że kierunki zmian w sektorze służb specjalnych zostaną do końca listopada br. przedstawione premierowi z rekomendacją, by w grudniu opinię na temat zmian przedstawiło Kolegium ds. Służb Specjalnych.
- Niewątpliwie chodzi o to, żeby ABW skoncentrowało swoje działania na zdobywaniu informacji oraz wyprzedzającym rozpoznawaniu różnego rodzaju zagrożeń - zwłaszcza terrorystycznych, ekstremistycznych czy kontrwywiadowczych. To jest jeden z ważniejszych kierunków - podkreślił minister Jacek Cichocki.
W Londynie ministrowie spraw wewnętrznych Grupy G6 oraz Sekretarz ds. bezpieczeństwa wewnętrznego USA będą również rozmawiali o kwestiach wymiany, retencji i ochrony danych osobowych.
Poza tym minister Jacek Cichocki odbędzie spotkania bilateralne m.in. z Jorge Fernandez Diazem, ministrem spraw wewnętrznych Hiszpanii, z Theresą May, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, z Hansem-Peterem Friedrichem, federalnym ministrem spraw wewnętrznych Niemiec oraz z Manuelem Valls, ministrem spraw wewnętrznych Francji.
Na sesjach plenarnych zostanie również omówiona kwestia przyszłości Europolu, wymiany informacji kryminalnych na temat wykorzystywania seksualnego dzieci oraz współpraca w Afryce Północnej i regionie Sahelu.
Grupa G6, funkcjonująca od 2003 r., jest nieformalną inicjatywą w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, zrzeszającą największe państwa członkowskie Unii Europejskiej: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Hiszpanię i Polskę.
Grupa stanowi forum konsultacji i uzgodnień w bieżących sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego UE, m.in. wzmacniania wspólnych działań służących zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, jak również skutecznej ochrony granic i przeciwdziałania nielegalnej imigracji. Polska uczestniczy w pracach Grupy G6 od marca 2006 r.
Formuła współpracy w ramach G6 opiera się na organizacji raz na pół roku spotkania ministerialnego przez kraj aktualnie sprawujący przewodnictwo w Grupie.
Polska obejmie przewodnictwo w Grupie G6 w drugiej połowie 2013 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ stav/