MSWiA: aktualna sytuacja hydrologiczna na południu kraju (komunikat)
...
18.05. Warszawa - MSWiA informuje:
Służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji na bieżąco prowadzą prace przy zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych i przy ewakuacji miejscowej ludności. W akcji przeciwpowodziowej pracuje kilka tysięcy strażaków z PSP, OSP i słuchaczy szkół pożarniczych. Ratownicy pomagają mieszkańcom przy wypompowywaniu wód z zalanych domostw, piwnic i dróg lokalnych.
Premier Donald Tusk wraz z Jerzym Millerem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, sprawdzają dziś na miejscu sytuację w Małopolsce i na Śląsku.
Dotychczas w wyniku gwałtownych wezbrań wody zginęło łącznie 5 osób. Dziś znaleziono w potoku Zakopianka w Zakopanem ciało kobiety. Wcześniej w Małopolsce utonęły 3 osoby: w powiatach tarnowskim i bocheńskim oraz w Krakowie. W województwie śląskim, w miejscowości Mysłowice podczas akcji przeciwpowodziowej zginął strażak.
Stan alarmowy został przekroczony na 62 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 47 stacjach w dorzeczu Odry. Najgorsza sytuacja utrzymuje się w Karsach na Wiśle, gdzie poziom wody został przekroczony o 330 cm. Także w Krzyżanowicach na Odrze stan wody w rzece został przekroczony o 381 cm. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 52 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 25 stacjach w dorzeczu Odry.
Najgorsza sytuacja nadal utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Trudna sytuacja jest także w województwie świętokrzyskim. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że opady deszczu mogą utrzymywać się przez kilka najbliższych dni.
Województwo małopolskie
Alarm powodziowy - powiaty: myślenicki, bocheński, wadowicki, dąbrowski i brzeski (z wyłączeniem gminy Iwkowa), gminy: Liszki (powiat krakowski), Gnojnik (powiat brzeski), Bobowa (powiat gorlicki), Biecz (powiat gorlicki), Skawina (powiat krakowski), Czernichów (powiat krakowski), Brzeszcze (powiat oświęcimski), Grybów (powiat nowosądecki), Igołomia - Wawrzeńczyce (powiat krakowski) oraz miasto i gmina Szczawnica (powiat nowotarski).
Pogotowie przeciwpowodziowe - powiaty: brzeski, nowosądecki, limanowski, tatrzański, nowotarski oraz gminy: Iwkowa (powiat brzeski), Łużna (powiat gorlicki), Lipniki (powiat gorlicki), Gorlic (powiat gorlicki), Ropa (powiat gorlicki), Wieliczka, Gdów (powiat wielicki) i Kłaj (powiat wielicki).
W Małopolsce ewakuowano prawie 1200 osób. Strażacy podjęli ponad 2,5 tysięcy interwencji. Zaangażowanych jest około 2200 strażaków i 7 tysięcy ochotniczych straży pożarnych.
Wydano 370 tysięcy sztuk worków, a w dyspozycji pozostaje około 650 tysięcy. Komendant wojewódzki PSP dysponuje 68 łodziami ratunkowymi. Wojewoda małopolski na wnioski: starosty krakowskiego i brzeskiego oraz wójtów gmin Bochnia i Kłaj wystąpił do ministra obrony narodowej o wydzielenie pływających transporterów samochodowych oraz łodzi z silnikami zaburtowymi z 3 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego w Nisku (z województwa podkarpackiego).
W wyniku zalania na terenie Małopolski występują przerwy w dostawach prądu. Dotyczy to około 8110 odbiorców.
Województwo śląskie
Alarm powodziowy - powiat: cieszyński, bielski, raciborski, bieruńsko-lędziński, pszczyński i wodzisławski, miasta: Tychy, Bielsko Biała, Gliwice i Rybnik oraz gminy Zebrzydowice i Sośnicowice.
Pogotowie przeciwpowodziowe - powiaty: gliwicki, żywiecki, będziński, tarnogórski i myszkowski, miasta: Rybnik, Piekary Śląskie, Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Żory, Jastrzębie Zdrój, Częstochowa i Dąbrowa Górnicza oraz gminy Rudziniec i Gierałtowice.
Do tej pory na Śląsku ewakuowano około 600 osób, w tym około 360 w powiecie bielskim oraz 46 w powiecie cieszyńskim i 48 w powiecie gliwickim. Strażacy podjęli około 2.700 interwencji. Zaangażowanych jest 516 sekcji zawodowych straży pożarnej i 1569 sekcji ochotniczych oraz 216 sekcji innych służb, w tym: policja, służby miejskie, górnicze, ratownicy i żołnierze.
Śląscy strażacy obliczyli, że w całym regionie do godz. 5 rano zalanych zostało łącznie 2668 różnych budynków. Woda uszkodziła lub zalała drogi w 118 miejscach, przelała lub przerwała wały na 25 odcinkach.
W nocy i nad ranem do Raciborza nadeszła kulminacyjna fala na Odrze, nie przelewając się jednak przez wały do miasta. W krytycznym momencie woda podeszła na ok. metr pod szczyt wałów.
Na Śląsku uszkodzonych jest 118 dróg i 25 wałów m.in. w Będzinie, Katowicach i Tychach.
Województwo podkarpackie
Alarm powodziowy - powiaty: ropczycko-sędziszowski, jasielski, strzyżowski, sanocki (gminy Zarszyn i Sanok), dębicki (gminy Dębica i Brzostek), strzyżowski, rzeszowski (gminy Boguchwała, Lubenia, Dynów, Trzebownisko i Tyczyn oraz miasto Dynów), mielecki, krośnieński, łańcucki (gminy Czarna, Białobrzegi i Żołynia) i gmina Haczów.
Pogotowie przeciwpowodziowe - powiaty: krośnieński, jasielski, dębicki, brzozowski, sanocki (gmina Sanok), rzeszowski (gminy Lubenia, Błażowa, Chmielnik, Hyżne, Sokołów), łańcucki (gmina Łańcut), bieszczadzki (gminy Czarna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne), przemyski, tarnobrzeski, przeworski (miasto Przeworsk, gminy Przeworsk i Tryńcza), stalowowolski (gminy Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem i Zaleszany) oraz miasta Krosno, Kolbuszowa i Dębica.
11 gospodarstw ewakuowano w powiecie mieleckim, w gminach: Przecław, Wadowice Górne, Radomyśl Wielki. W gminie Czermin, w powiecie mieleckim ewakuacja dobytku z 50 gospodarstw. Straż pożarna w ciągu kilkunastu ostatnich godzin zanotowała 100 interwencji.
Województwo świętokrzyskie
Alarm powodziowy - miasto i gmina Połaniec oraz miasto Skarżysko-Kamienna.
Pogotowie przeciwpowodziowe - powiaty buski i sandomierski oraz gmina Łoniów.
W województwie świętokrzyskim w nocy ewakuowano około 300 mieszkańców trzech miejscowości (Łęka, Podraje i Podzamcze) w gminie Nowy Korczyn, w powiecie buskim. Ewakuowano pojedyncze gospodarstwa w Senisławicach, Morawiankach i Chwalibogowicach. Przygotowywana jest także ewakuacja dziewięciu miejscowości w gminie Pacanów. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali około 340 razy. W akcji działa 157 zastępów straży pożarnej (samochód plus załoga), którzy prowadzą działania w 61 miejscach w tym regionie.
Zamknięty został most w Piotrowicach na drodze krajowej 79 Warszawa-Sandomierz-Kraków.
Województwo opolskie
Alarm powodziowy - powiaty: kędzierzyńsko-kozielski i opolski (ziemski), gmina Głogówek oraz miasto Opole.
Pogotowie przeciwpowodziowe - powiaty: nyski, prudnicki (miasto i gmina Prudnik), brzeski (miasto Brzeg i gmina Lewin Brzeski), krapkowicki (gmina Strzeleczki i Krapkowice).
Województwo dolnośląskie
Pogotowie przeciwpowodziowe - powiaty: oławski, wrocławski, trzebnicki, średzki, wołowski, legnicki, lubiński, górowski i głogowski, gminy Domianów i Oława oraz miasta: Wrocław, Jelcz-Laskowice i Oława.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/