MSWiA: Euro 2012 - bezpieczne święto kibiców (komunikat)

...

09.09. Warszawa - MSWiA informuje:

- Polska jest na bardzo dobrej drodze w przygotowaniach do zabezpieczenia Euro 2012 - ocenili międzynarodowi eksperci, którzy odpowiadali za bezpieczeństwo poprzednich piłkarskich mistrzostw Europy. Specjaliści z Austrii, Belgii, Portugalii i Wielkiej Brytanii sprawdzali w ostatnich dniach jak do turnieju jest przygotowana Warszawa i Gdańsk.

Delegacja ekspercka prowadzi prace w ramach międzynarodowego zespołu doradczo-oceniającego ds. bezpieczeństwa Euro 2012, powołanego na początku tego roku. Z wizytą w dwóch turniejowych miastach byli Jo Vanhecke z Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Belgii (Euro 2000), Paulo Gomes z Portugalii - przewodniczący Stałego Komitetu Rady Europy ds. ekscesów kibiców (Euro 2004), Guenther Marek z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Austrii (Euro 2008) oraz David Bohannan z Wielkiej Brytanii - lider Paneuropejskiej Grupy Think Tank działającej w ramach Rady Unii Europejskiej.

Zdaniem Jo Vanhecke, który brał udział w przygotowaniu mistrzostw Europy w Belgii i Holandii w 2000 roku, projekty realizowane na szczeblu lokalnym w Warszawie i Gdańsku pokazują, że Polska jest na bardzo dobrej drodze.

Belgijski ekspert powiedział, że ostanie dwie imprezy UEFA Euro pokazały, że ogromna większość fanów piłki nożnej przyjeżdża po to, by dobrze się bawić. - Ważne jest, aby nie skupiać wszystkich sił na 0,5-1 proc. chuliganów stadionowych, którzy mogą przyjechać na mistrzostwa. Ważne jest, aby skoncentrować je na gościnności i dobrym przyjęciu tych 99,9 proc. kibiców - zachęcał Vanhecke.

Zagraniczni eksperci zaproszeni przez podsekretarza stanu w MSWiA Adama Rapackiego przebywali w Polsce od poniedziałku (6 września). W październiku mają odwiedzić pozostałe miasta - Poznań i Wrocław, które za 2 lata również będą gościć fanów piłki nożnej z wielu krajów. Po zakończeniu mistrzostw eksperci przedstawią kompleksowy raport na temat polskich działań w zakresie bezpieczeństwa turnieju.

Podczas pobytu w naszym kraju międzynarodowi eksperci analizowali m.in. strategię działania policji w miastach-gospodarzach, szkolenia funkcjonariuszy i stewardów, czyli służby informacyjnej organizatora imprezy. Specjaliści kładą duży nacisk na zintegrowane zarządzanie bezpieczeństwem, współpracę pomiędzy zaangażowanymi instytucjami i służbami oraz zachowanie przyjaznej i gościnnej atmosfery piłkarskiego święta.

- Mistrzostwa Europy coraz bliżej, stąd proces przygotowania nabiera coraz szybszego tempa - powiedział podczas briefingu prasowego podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki. Jak podkreślił, działania weszły w fazę realizacji konkretnych planów i zamierzeń.

Intensywne prace prowadzi interdyscyplinarny Komitet ds. Bezpieczeństwa Euro 2012 powołany przez premiera. Uczestniczą w nich przedstawiciele wszystkich resortów, służb odpowiedzialnych za cały proces przygotowań, miast gospodarzy, spółki EURO 2012 i PL.2012 oraz wszystkich, którzy w tym procesie mają określone zadania.

- To jest gigantyczne przedsięwzięcie, w którym uczestniczą już dzisiaj setki instytucji i tysiące zaangażowanych ludzi - podkreślił minister Adam Rapacki.

Komitet przygotował zintegrowaną koncepcję bezpieczeństwa turnieju obejmującą 15 obszarów działania, od współpracy międzynarodowej, wymiaru sprawiedliwości, zabezpieczenia antyterrorystycznego, aż po przygotowanie kibiców i społeczeństwa do mistrzostw.

W tej chwili proces przygotowania wkracza w fazę konsekwentnego wdrażania poszczególnych projektów. W ramach zintegrowanej koncepcji bezpieczeństwa Polska realizuje ponad 140 takich projektów związanych m.in. z przygotowaniem przyjaznej przestrzeni publicznej, kibiców, stref kibiców, zabezpieczenia meczów piłkarskich, i współpracy międzynarodowej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje również nad nowymi przepisami, które sprawią, że turniej będzie bardziej bezpieczny. Podsekretarz stanu Adam Rapacki poinformował m.in. o planach wprowadzenia dozoru elektronicznego dla pseudokibiców objętych zakazem stadionowym.

Minister zaznaczył, że całemu procesowi przygotowań do mistrzostw Europy towarzyszy hasło: "Baw się dobrze, jesteś bezpieczny". - Chcemy, aby mistrzostwa Europy były festiwalem radości, aby towarzyszyły im zabawa i prawdziwy doping. Żeby siły i działania służb policyjno-porządkowych były ograniczone do niezbędnego minimum - dodał.

Zaproszenie doświadczonych specjalistów z innych państw było inicjatywą strony polskiej. Adam Rapacki podkreślił otwartość Polski na czerpanie z dobrych praktyk wypracowanych w poprzednich latach: - Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że mamy możliwość korzystania ze znakomitych doświadczeń najlepszych ludzi - ekspertów od zapewnienia bezpieczeństwa na dużych imprezach sportowych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
me2012mswiainformatyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)