Trwa ładowanie...
d4izvvz

MSWiA: ponad 600 tys. zł dla Fundacji La Strada (komunikat)

...

d4izvvz
d4izvvz

06.04. Warszawa - MSWiA informuje:

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, przyznał 615 tys. złotych dla Fundacji La Strada na prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi. Pieniądze pozwolą na utrzymanie centrum od 1 kwietnia do 31 grudnia tego roku. Oferta fundacji została wybrana w ramach otwartego konkursu ofert. W sumie na cały 2010 rok MSWiA przekazało 750 tys. złotych na obsługę centrum.

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne działa od kwietnia 2009 roku. Udziela wsparcia ofiarom i świadkom handlu ludźmi - zarówno Polakom np. zmuszanym do pracy za granicą, jak i cudzoziemcom w naszym kraju. Centrum prowadzi całodobowy telefon zaufania. Udziela wszechstronnej pomocy: materialnej, medycznej, psychologicznej i prawnej. Pomaga również zalegalizować pobyt i organizuje powrót osoby pokrzywdzonej do kraju, z którego pochodzi. Pracownicy i wolontariusze centrum towarzyszą ofiarom handlu ludźmi w kontaktach z policją i prokuraturą. Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne prowadzi schronisko dla osób pokrzywdzonych, zapewnia im także wyżywienie i odzież. W ramach centrum Fundacja La Strada udziela porad instytucjom państwowym i samorządowym, które pracują z pokrzywdzonymi przez handlarzy ludźmi.

Minister Jerzy Miller zatwierdził wybór oferty Fundacji La Strada 31 marca br.

d4izvvz

W ramach Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2009-2010 MSWiA we współpracy z innymi instytucjami realizuje wiele akcji i kampanii profilaktycznych skierowanych do młodzieży, osób planujących podjąć pracę za granicą oraz cudzoziemców przyjeżdżających do Polski w celu zarobkowym. Około 250 szkolnych pedagogów z 5 województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego w kwietniu br. weźmie udział w szkoleniach zachęcających do przekazywania młodzieży podstawowych informacji o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi. W kolejnych miesiącach tego roku działania szkoleniowe mają być również prowadzone w innych regionach.

Podczas szkoleń pracownicy Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji La Strada przekazują pedagogom scenariusz lekcji pt. "Dlaczego?" (dostępny na http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/613/8161/Dzialania_prewencyjne.html). Przy pomocy tego narzędzia dydaktycznego mogą pomóc uczniom zrozumieć przyczyny handlu dziećmi, nauczyć ich jak reagować gdy zetkną się z tym zagrożeniem i poprosić dorosłych o pomoc psychologiczną i wsparcie. Pedagodzy dostają również komiks pt. "Nie jesteś na sprzedaż" do wykorzystania na lekcjach. Ta publikacja Rady Europy została przetłumaczona (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) i wydrukowana w nakładzie 100 tys. egzemplarzy (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej). Komiksy i ulotki dla młodzieży przekazano do kuratoriów oświaty na terenie całego kraju, a następnie do placówek oświatowych.

W ramach kampanii profilaktycznej skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych od 2009 roku do tej pory (marzec 2010) udało się przeszkolić około 200 osób pracujących z młodzieżą z 4 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy z resortem edukacji narodowej, wytypowało szkoły biorące udział w akcji. Programem szkoleń zostały objęte przede wszystkim placówki oświatowe przygotowujące do zawodu. Absolwenci tych szkół najczęściej decydują się na zarobkowe wyjazdy za granicę.

Obecnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje też ulotki dla obywateli krajów azjatyckich, m.in. Wietnamu i Chin, którzy planują podjąć pracę w Polsce. Materiały będą dostępne w polskich placówkach konsularnych za granicą oraz na lotnisku Okęcie w Warszawie. Te działania resortu wpisują się w kampanię informacyjną skierowaną do cudzoziemców. W 2009 roku specjaliści z zespołu ds. handlu ludźmi MSWiA opracowali ulotki dla obywateli Ukrainy i Białorusi ubiegających się o wizy umożliwiające wjazd do strefy Schengen. Materiały były rozdawane w okresie wakacyjnym w konsulatach RP w tych krajach.

d4izvvz

W ramach Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2009-2010 organizowane są szkolenia i warsztaty dla funkcjonariuszy policji i straży granicznej, sędziów oraz prokuratorów. Jak rozpoznać ofiarę handlu ludźmi uczą się również inspektorzy pracy, pracownicy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, ośrodków dla uchodźców, pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

W lutym 2010 roku z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach projektu Ambasady Brytyjskiej w Polsce ośrodek TNS OBOP przeprowadził badanie społecznej świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą. Pierwsze badanie na tak dużą skalę (na reprezentatywnej próbie 1005 osób) pozwoli jeszcze lepiej zaplanować działania profilaktyczne. Więcej informacji na stronie TNS OBOP: http://www.tns-global.pl/handelludzmi.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d4izvvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4izvvz