MSWiA unieważni przetarg na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej (TETRA)
06.04. Warszawa (PAP) - MSWiA unieważni przetarg na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej - poinformował na stronach internetowych tygodnik Computerworld powołując się na...
06.04. Warszawa (PAP) - MSWiA unieważni przetarg na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej - poinformował na stronach internetowych tygodnik Computerworld powołując się na środową wypowiedź Piotra Kołodziejczyka, podsekretarza stanu w MSWiA. Wartość tego projektu szacowano na około 0,5 mld zł.
Według nieoficjalnych informacji Computerworlda, powodem planowanego unieważnienia jest przedłużający się przetarg, co może spowodować, że tzw. TETRA nie zadziała na mistrzostwa europy w piłce nożnej Euro 2012, więc przedstawiciele MSWiA postanowili rozszerzyć zakres projektu na całą Polskę i unieważnić dotychczasowy przetarg.
W niedawnym wywiadzie dla PAP Kołodziejczyk pytany, czy rozważane jest unieważnienie przetargu na OCSŁR powiedział, że rozważane są różne scenariusze, gdyż resort nie chce dopuścić do sytuacji, w której polskie służby ratownicze pozbawione będą łączności między sobą.
Centrum Projektów Informatycznych MSWiA w połowie sierpnia 2010 r. ogłosiło przetarg na OCSŁR. Przedmiotem zamówienia było zaprojektowanie, budowa i wdrożenie zintegrowanego cyfrowego systemu łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa (OCSŁR-1) na terenie miast: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Trójmiasta, Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz powiatów: gdańskiego, wołomińskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego, piaseczyńskiego, otwockiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, grodziskiego, wrocławskiego, poznańskiego oraz krakowskiego.
MSWiA na początku listopada do złożenia ofert w przetargu na OCSŁR zaprosiło: konsorcjum Siemens IT Solutions and Services, konsorcjum Thales Communications i Thales Rail Signalling Solutions, konsorcjum Alcatel-Lucent Polska i Selex Communications oraz konsorcjum Motorola Polska i Motorola Polska Elektronics.
Cztery konsorcja złożyły do KIO odwołania od decyzji CPI MSWiA w tej sprawie. KIO uwzględniła odwołania EADS i ATM, Motoroli oraz konsorcjum Alcatel-Lucent i nakazała zamawiającemu powtórzenie oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Celem projektu OCSŁR miało być stworzenie nowoczesnej, bezprzewodowej platformy komunikacyjnej zapewniającej sprawną i bezpieczną wymianę informacji pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi na terenie RP za bezpieczeństwo i ratownictwo. Funkcjonalność platformy ma umożliwić wymianę korespondencji głosowej, jak również mobilny i bezpieczny dostęp do zasobów bazodanowych, w tym danych SIS. W oparciu o wdrożone rozwiązanie miało być możliwe będzie zapewnienie nowoczesnych stanowisk dowodzenia/kierowania posiadających gwarantowaną komunikację z siłami zlokalizowanymi bezpośrednio na miejscu zdarzenia.
OCSŁR miał być jednym z największych tegorocznych projektów teleinformatycznych. Jego wartość szacowana jest na około 0,5 mld zł. (PAP)
gsu/ asa/