Trwa ładowanie...
dj826yt

MSWiA ws. polskich przygotowań do Euro 2012 (komunikat)

...
Share
dj826yt

26.08. Warszawa - MSWiA informuje:

Jerzy Miller, szef MSWiA, bierze dziś udział w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w ramach Forum Salzburg. W trakcie spotkania minister Jerzy Miller zaprezentuje polskie przygotowania do Euro 2012.

Minister Jerzy Miller w trakcie dwudniowej wizyty w Salzburgu zaprezentuje stan polskich przygotowań do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. W tej sprawie minister Miller spotka się z Marią Fekter, federalną minister spraw wewnętrznych Austrii, by wymienić się doświadczeniem przy organizacji mistrzostw w piłce nożnej.

dj826yt

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych dotyczy współpracy regionalnej w ramach Forum Salzburg. Uczestnicy spotkania będą rozmawiali o bezpieczeństwie imprez masowych oraz bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Ministrowie poruszą także kwestie współpracy z krajami trzecimi, zwłaszcza państwami Bałkanów Zachodnich oraz państwami Partnerstwa Wschodniego w obszarze spraw wewnętrznych i porządku publicznego. Przedmiotem dyskusji będzie także przyszłość współpracy w ramach Forum Salzburg.

Szef MSWiA spotka się także z Danielem Lipszicem, ministrem wpraw wewnętrznych Republiki Słowackiej. Ministrowie będą rozmawiać na temat współpracy transgranicznej i współdziałania w sytuacjach kryzysowych. Wymienią się doświadczeniami na temat zarządzania w przypadku wystąpienia powodzi i walki służb z żywiołem.


Forum Salzburg jest nieformalną inicjatywą skupiającą ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej. Współpraca w ramach Grupy Salzburskiej rozpoczęła się podpisaniem w lipcu 2001 roku w Salzburgu specjalnej deklaracji. "Deklarację partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa", zwaną potocznie "Deklaracją Salzburską", podpisali ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier oraz komisarz Unii Europejskiej ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

dj826yt

Deklarację Salzburską zainicjowano, by wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa i wolności. Granice między poszczególnymi krajami nie są już barierą. Dlatego działania, które będą podejmowane przez administrację i służby tylko jednego kraju i tylko na terytorium jednego kraju, nie będą skuteczne. Stąd tak ważna jest inicjatywa współpracy w ramach Forum Salzburg.

Za najważniejsze dziedziny współpracy sygnatariusze uznali:

- współpracę policyjną,

- współpracę w zakresie kontroli granicznej,

dj826yt

- zwalczanie nielegalnej migracji,

- politykę azylową,

- wymianę poglądów w sprawach dotyczących Unii Europejskiej.

W Forum Salzburg państwa członkowskie sprawują półroczne prezydencje (styczeń-czerwiec, lipiec-grudzień). Aktualnie prezydencję sprawuje Słowenia.

Polska przewodniczyła Forum Salzburg w I połowie 2009 roku.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dj826yt

Podziel się opinią

Share
dj826yt
dj826yt