MSZ: IHRA - "polskie obozy" to zniekształcanie historii (komunikat)

...

11.10. Warszawa - MSZ informuje:

Dzięki staraniom polskiej dyplomacji używanie sformułowania "polskie obozy" uznane zostało na forum międzynarodowym za jedną z form fałszowania historii. Podczas konferencji w Toronto Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) przyjął roboczą definicję "negacjonizmu i zniekształcania prawdy historycznej o holokauście".

Podczas trwających 8-10 października w Toronto obrad przedstawiciele 31 państw - historycy, edukatorzy i dyplomaci - uznali, że należy przeciwstawić się przybierającemu na sile zjawisku negowania holokaustu. Podczas posiedzenia plenarnego ostatniego dnia konferencji, dzięki zabiegom polskich dyplomatów, za jedną z form zniekształcania prawdy historycznej o zagładzie uznane zostały "próby rozmycia odpowiedzialności za utworzenie obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, zakładanych i prowadzonych przez nazistowskie Niemcy, poprzez obarczanie winą innych narodów lub grup etnicznych".

Przyjęta w Toronto definicja jest kolejnym bardzo istotnym sukcesem Polski w przeciwdziałaniu zniekształcaniu historii II wojny światowej. W 2007 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO obradujący w Nowej Zelandii podjął decyzję o zmianie nazwy obiektów byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez rząd polski, prawidłowa nazwa obozu to "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)". Decyzja UNESCO również poprzedzona była szerokimi konsultacjami oraz aktywną kampanią dyplomatyczną prowadzoną przez Polskę.

IHRA to organizacja utworzona w 2000 r. przez podpisanie tzw. deklaracji sztokholmskiej. Polska była jednym z sygnatariuszy-założycieli organizacji. Celem IHRA jest promowanie nauczania o holokauście i śledzenie stanu badań w tej dziedzinie. Organizacja zbiera się dwa razy w roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
historiamszdyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)