MSZ: inauguracja programu Akademii APPW w 2013 r. (komunikat)
...
07.10. Warszawa - MSZ informuje:
- Po dwóch latach działalności akademia już zdobyła uznanie w Brukseli i jest wymieniana jako jedna z inicjatyw, które należy kontynuować - podkreśliła podczas inauguracji tegorocznej edycji Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego Beata Pęksa, pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. partnerstwa wschodniego. W tym roku po raz pierwszy szkolenia tematycznie poświęcone będą Gruzji oraz Mołdawii.
24 przedstawicieli administracji gruzińskiej w Polsce poznawać będzie założenia i znaczenie reformy samorządowej. Oprócz warsztatów i wykładów zapoznają się m.in. dzięki wizytom w Urzędzie m.st. Warszawy oraz Urzędzie Gminy Józefów z praktycznymi aspektami samorządności w Polsce. Szkolenie jest częścią działań realizowanych z udziałem polskich ekspertów, przygotowujących założenia reformy samorządowej w Gruzji.
Pełnomocnik Pęksa podkreśliła w trakcie uroczystości 7 października w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, że decentralizacja jest jedną z najważniejszych reform stojących przed Gruzją. - Mam nadzieję, że Polska będzie mogła podzielić się swoimi doświadczeniami w tym obszarze - zaznaczyła. W ocenie pełnomocnik, za parafowaniem na najbliższym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowy stowarzyszeniowej i porozumienia o pogłębionej strefie wolnego handlu UE-Gruzja idzie jeszcze większy wysiłek strony gruzińskiej związany z implementacją postanowień wynegocjowanego tekstu.
- Bardzo cenimy sobie współpracę z polską administracją. Liczę, że to, czego się dowiemy w trakcie szkolenia w Polsce będziemy mogli wykorzystać w Gruzji, opracowując nasze akty prawne - powiedziała Tatia Bunturi z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji.
W szkoleniu w Warszawie bierze także udział 16 urzędników mołdawskich, którzy poznawać będą mechanizmy skutecznych negocjacji. W trakcie warsztatów i wykładów polscy eksperci dzielić się będą doświadczeniami z przebiegu negocjacji unijnych, m.in. przed przystąpieniem Polski do UE.
Program Akademii APPW jest finansowany ze środków polskiej pomocy rozwojowej. Powołanie akademii zostało ogłoszone przez premiera Donalda Tuska podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w dniach 29-30 września 2011 r. w Warszawie i znalazło swoje odzwierciedlenie w deklaracji końcowej przyjętej w trakcie szczytu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/