Trwa ładowanie...
d1wf74w

MSZ: kanadyjska kolekcja broni żołnierza AK w krakowskim muzeum (komunikat)

...
Share
d1wf74w

14.02. Warszawa - MSZ informuje:

W krakowskim Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" miała miejsce inauguracja wystawy "Kanadyjska kolekcja broni doktora Stanisława Wcisło". Przekazanie bogatej kolekcji militariów i obszernego księgozbioru byłego żołnierza AK do Polski było możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu polskiej dyplomacji.

- Na obraz ekspozycji prezentowanej w krakowskim muzeum skradają się losy tysięcy ludzi, których determinacja, odwaga i wiara stanowią dziś nieodłączny element polskiej tożsamości narodowej - podkreślił podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid w liście adresowanym do gości uroczystego otwarcia wystawy.

d1wf74w

Stanisław Wcisło jako były żołnierz Armii Krajowej, po II Wojnie Światowej, w wyniku represji władz komunistycznych, został zmuszony do opuszczenia Polski. Większość swego życia spędził na emigracji w Kanadzie. Z sukcesami kontynuował tam rozpoczętą jeszcze w ojczyźnie karierę prawniczą. Swoją pasją uczynił kolekcjonowanie militariów, przede wszystkim broni palnej. Zgromadził także imponujący księgozbiór, w skład którego weszły pozycje z dziedziny historii i filozofii. Wielki sentyment i miłość do kraju młodości wpłynęły na decyzję o dokonaniu darowizny kolekcji na rzecz Muzeum AK w Krakowie.

Przekazanie kolekcji do Polski odbyło się dzięki zaangażowaniu MSZ, w szczególności Ambasady w Ottawie i Konsulatu Generalnego RP w Toronto. W ceremonii otwarcia wystawy udział wzięli wysocy rangą przedstawiciele MSZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d1wf74w

Podziel się opinią

Share
d1wf74w
d1wf74w