MSZ: laureaci konkursu "Polska dla wszystkich" nagrodzeni (komunikat)
...
06.12.2013 | aktual.: 06.12.2013 16:38
06.12. Warszawa - MSZ informuje:
Konkurs pokazuje, że młodzież walczy o zachowanie takiego społeczeństwa, którym chcielibyśmy żyć: otwartego na dialog międzykulturowy, odmienność, pozbawione ksenofobii - powiedział dyrektor Piotr Paszkowski wręczając nagrody laureatom konkursu "Polska dla wszystkich", w którym młodzież z całej Polski przygotowała projekty promujące tolerancję, zwalczanie rasizmu, antysemityzmu.
Myśleliśmy, że nietolerancja to bakcyl społeczny, który jest już w zaniku, a mimo to takie przypadki wciąż się zdarzają - zaznaczył dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Piotr Paszkowski w czasie piątkowej uroczystości w Pałacyku Przeździeckich. Podkreślił, że Polska w swojej historii była krajem wielokulturowym i warto o tym przypominać.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone w listopadzie. Komisja wybrała dwanaście najlepszych projektów, spośród których sześć zostało nagrodzonych (pięć w kategorii "edukacja i dziennikarstwo" oraz jeden w kategorii "sztuka audio-wizualna"), a kolejnych sześć otrzymało wyróżnienie. Każda z przyznanych nagród wynosi 5 tys. zł. Wszystkie promują tolerancję, zwalczanie rasizmu, antysemityzmu w społeczeństwie.
- Te projekty były tworzone przede wszystkim w małych miejscowościach. To właśnie jest Polska - Polska otwarta i dla wszystkich - powiedział ambasador Krzysztof Olendzki, przewodniczący komisji konkursowej. Podziękował uczestnikom za ogromne zaangażowanie.
Konkurs "Polska dla wszystkich" polega na zrealizowaniu tego samego dnia w wielu miastach i miasteczkach projektów promujących idee dialogu międzykulturowego. W tym roku wśród zgłoszonych do konkursu projektów znalazły się zarówno programy edukacyjne, jak również akcje artystyczne. Konkurs został zorganizowany przez MSZ z inicjatywy Koalicji "Razem przeciwko antysemityzmowi", we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy.
Nagrody w kategorii "edukacja i dziennikarstwo":
1) Open your mind (Białystok),
2) Wielokulturowa Polska (Warszawa),
3) Ślady pobytu społeczności żydowskiej w Dobrodzieniu (Dobrodzień),
4) Tacy jak my (Biłgoraj),
5) Moc kwiatów (Kryry).
Nagrody w kategorii "sztuka audio-wizualna":
1) Posłuchaj głosu równości (Będzin).
Wyróżnienia:
1) Zwiększenie wiedzy o uchodźcach wśród Polaków (Kraków, wyróżnienie specjalne za poważne podjęcie tematyki uchodźców),
2) Polska dla wszystkich = szkoła dla wszystkich (Nysa),
3) II Jeżewski Festiwal Trzech Kultur - "Trzy razy Azja" (Jeżewo),
4) Tolerancja wśród najmłodszych (Krasnystaw),
5) Tacy sami - rakołupskie spotkania z pasjami (Rakołupy),
6) Park sławnych pyskowiczan (Pyskowice).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/