Trwa ładowanie...
d3jfq7m
dyplomacja

MSZ: min. R. Sikorski na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE (komunikat)

...

Share
d3jfq7m

31.01. Warszawa - MSZ informuje:

Sytuacja w Mali oraz na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami spotkania Rady do Spraw Zagranicznych (FAC), która zakończyła się 31 stycznia w Brukseli. Polskiej delegacji przewodniczył Minister Radosław Sikorski. - Gratulowaliśmy Francji szybkiej mobilizacji i szybkiego przekonywującego zwycięstwa nad terrorystami - powiedział Minister Sikorski komentując operację wojsk francuskich w Mali.

- Władze wojskowe mają od nas mandat polityczny na wykonanie operacji w Mali i to one wiedzą najlepiej jak ten mandat wykonać z punktu widzenia logiki wojskowej- zaznaczył Minister. Jeszcze przed obradami unijnych ministrów spraw zagranicznych szef polskiej dyplomacji podkreślił, że kryzys w Mali pokazał, że w UE potrzebna jest wzmocniona współpraca w dziedzinie obronność.

d3jfq7m

W trakcie spotkania ministrowie wyrazili niepokój w związku z wydarzeniami w Syrii, w tym problemami z dotarciem z pomocą do osób potrzebujących. Ustalono, że w lutym, podczas swojego kolejnego spotkania, Rada zajmie się tematem sankcji wobec reżimu w Damaszku. -Decyzje sanacyjne pozwoliły na wyjątki służące chronieniu ludności, a państwom członkowskim pozwoliły na interpretacje szczegółowe i różne państwa inaczej to interpretują. Mój wniosek z tej dyskusji jest taki, że na dostawy "niezabójczego sprzętu", który służy ochrony ludności, nie potrzeba zmiany decyzji bo one są dozwolone" - stwierdził Minister.

Dyskusja w Brukseli poświęcona była także Egiptowi. Ministrowie zaznaczyli, że transformacja w tym kraju zakończy się sukcesem, gdy przestrzegane będą podstawowe wartości. Jak podkreślili ministrowie Unia Europejska będzie przypominać administracji egipskiej, ale też opozycji, o konieczności odpowiedzialnego podejścia do zasad demokracji i poszanowania praw człowieka.

Ministrowie rozmawiali także o stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi w drugiej kadencji prezydenta Baracka Obamy. Ministrowie Spraw Zagranicznych Szwecji, Bułgarii i Polski zdali ponadto relację ze swojej wizyty na Kaukazie Południowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sewa/

d3jfq7m

Podziel się opinią

Share
d3jfq7m
d3jfq7m