Trwa ładowanie...
doab0ax

MSZ: minister Sikorski na Szczycie Bezpieczeństwa Jądrowego w Hadze (komunikat)

...

doab0ax
doab0ax

25.03. Warszawa - MSZ informuje:

Omówieniu międzynarodowych zobowiązań w sprawie zmniejszenia zagrożenia nuklearnego, także w kontekście sytuacji na Ukrainie, poświęcony był kończący się we wtorek Szczyt Bezpieczeństwa Jądrowego w holenderskiej Hadze.

Polskę reprezentował w czasie szczytu, z udziałem przedstawicieli 53 państw, szef MSZ Radosław Sikorski. W swoim wystąpieniu przypomniał, że nasz kraj realizuje wszystkie wzięte na siebie zobowiązania w zakresie zmniejszania zagrożenia nuklearnego i jest bardzo wysoko w międzynarodowych rankingach w tym zakresie. Ważną część dyskusji w czasie szczytu zdominował temat międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa w zamian za dobrowolną rezygnację z broni jądrowej.

- Ukraina zrobiła w 1994 r. dokładnie to, co chcielibyśmy, aby Korea Północna zrobiła dzisiaj. Dlatego bardzo ważne jest przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, tak aby nasze przyszłe gwarancje tego typu były wiarygodne i interesujące dla krajów o ambicjach nuklearnych - powiedział minister Radosław Sikorski.

doab0ax

Przypomniał, że w zamian za rezygnację z broni jądrowej Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa w ramach tzw. Memorandum Budapesztańskiego z grudnia 1994 r. podpisanego przez USA, Wielką Brytanię i Rosję, do którego dołączyło potem kilka innych państw. - Bardzo ważne jest, by takie dokumenty były przestrzegane i egzekwowane - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

Minister zaznaczył, że gwarantami podobnych umów powinny być nie tylko państwa sygnatariusze, ale także cała społeczność międzynarodowa, w której interesie jest, aby niektóre kraje zrezygnowały ze swojego potencjału nuklearnego.

Szczyt Bezpieczeństwa Jądrowego był także okazją do szeregu konsultacji dwustronnych szefa polskiej dyplomacji m.in. z ministrami spraw zagranicznych Azerbejdżanu, Holandii, Kanady, Kazachstanu, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

doab0ax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doab0ax

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj