Trwa ładowanie...
d4g3s3d

MSZ: ministrowie Sikorski i Bildt z wizytą w państwach Partnerstwa Wschodniego (komunikat)

...

d4g3s3d
d4g3s3d

23.10. Warszawa - MSZ informuje:

"Czas blefowania w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą się skończył. Nadszedł czas działania" oświadczyli w Kijowie ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Szwecji Carl Bildt.

Ocena prowadzonych reform zbliżających kraje Partnerstwa Wschodniego do standardów europejskich, a także proces wdrożenia dialogu wizowego z Unią Europejską były głównymi celami wizyty szefów resortów dyplomacji Polski i Szwecji w dniach 21-23 października br. na Ukrainie, w Gruzji oraz w Mołdawii. Państwa te są liderami Partnerstwa Wschodniego.

W trakcie wizyty ministrowie Sikorski i Bildt spotkali się z premierem Mołdawii Iurie Leancą, prezydentem i premierem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i Mykołą Azarowem oraz prezydentem i premierem Gruzji Micheilem Saakaszwilim oraz Bidziną Iwaniszwilim. Przedmiotem rozmów była ocena sytuacji wewnętrznej w poszczególnych państwach.

d4g3s3d

Po spotkaniu z prezydentem Wiktorem Janukowyczem ministrowie Sikorski i Bildt uznali, że Ukraina wciąż ma duże szanse podpisania umowy stowarzyszeniowej na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Warunkiem jest jednak wypełnienie przez ten kraj wszystkich założonych kryteriów.

"Odpowiedzialność za wypełnienie warunków koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej leży po stronie ukraińskiej. Odpowiedzialność za ewentualne niepodpisanie umowy spadnie na prezydenta Janukowycza" - oświadczył minister Radosław Sikorski. "Umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana tylko w przypadku zielonego światła w tej sprawie ze strony misji Cox-Kwaśniewski. Nasze stanowisko w tej sprawie jest jasne" - podkreślił Sikorski.

Wizyty w Kiszyniowie, Kijowie oraz Tbilisi były okazją do rozmów na temat dalszego rozwoju współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego po zaplanowanym na listopad szczycie w Wilnie. W Tbilisi minister Sikorski ocenił, że "Gruzja powinna się modernizować i unikać politycznie motywowanej sprawiedliwości". Podsumowując całą wizytę szef MSZ mówił: "Jesteśmy na ostatnich metrach maratonu. Mamy nadzieje na pomyślny koniec. Trzeba zmobilizować wszystkie siły, żeby nie upaść".

Zainicjowane przez Polskę i Szwecję Partnerstwo Wschodnie stanowi politykę Unii Europejskiej skierowaną do jej wschodnich sąsiadów - Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Celem uruchomionej w 2009 r. polityki jest pogłębianie relacji ze wschodnimi partnerami, m.in. poprzez współpracę polityczną, gospodarczą i wzmacnianie kontaktów między społeczeństwami.

d4g3s3d

Bezpośrednio przed planowaną wizytą we wszystkich państwach Partnerstwa Wschodniego ukazał się wspólny artykuł prasowy ministrów Sikorskiego i Bildta - "Na drodze do pełnej Europy". "Im bardziej przekonywująca będzie agenda europejskich reform i im bardziej ambitna ścieżka integracji europejskiej, tym bardziej realistyczna stanie się nasza wizja pełnej i wolnej Europy" - wyjaśniają ministrowie w swoim artykule.

Artykuł ten został opublikowany w językach narodowych poszczególnych państw Partnerstwa Wschodniego w wysokonakładowych dziennikach. Podczas wizyty szefowie dyplomacji Polski i Szwecji wystąpili także w najpopularniejszych telewizyjnych programach politycznych w Mołdawii i Gruzji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d4g3s3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3s3d