Trwa ładowanie...
d1mbx25

MSZ: Mołdawianie bez wiz do strefy Schengen (komunikat)

...

Share
d1mbx25

28.04. Warszawa - MSZ informuje:

Obywatele Mołdawii posiadający paszporty biometryczne od poniedziałku 28 kwietnia mogą podróżować bez wiz do krajów strefy Schengen. Decyzja o zniesieniu wiz to sukces zainicjowanego pięć lat temu przez Polskę i Szwecję Programu Partnerstwa Wschodniego (PW). Jest również efektem wielu przygotowań poczynionych w ostatnich latach przez władze Mołdawii. Polska od początku wspierała wysiłki na rzecz liberalizacji wizowej.

Rozbudowany plan działań władz mołdawskich wymagający licznych wewnętrznych zmian prawnych i instytucjonalnych trwał ponad cztery lata. Ich skuteczna implementacja umożliwiła uznanie Mołdawii za kraj bezpieczny migracyjnie. Mołdawia stała się liderem reform wśród krajów Partnerstwa Wschodniego, którego doświadczenia powinny być sygnałem dla pozostałych krajów PW, zwłaszcza Gruzji i Ukrainy.

d1mbx25

Wejście w życie ruchu bezwizowego z Mołdawią jest dowodem efektywności wsparcia oferowanego partnerom na Wschodzie, jak i pokładanego w nich zaufania.

Zniesienie obowiązku wizowego dotyczy pobytów krótkoterminowych (90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu) w ramach Schengen i dotyczy jedynie posiadaczy paszportów biometrycznych. Osoby, które nie mają jeszcze takich paszportów, w dalszym ciągu zobowiązane są ubiegać się o wizy Schengen. Tryb wydawania krajowych wiz długoterminowych (bezpłatnych) oraz ubiegania się o stały pobyt nie ulegają zmianie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

tnt/

d1mbx25

Podziel się opinią

Share
d1mbx25
d1mbx25