MSZ: na RE o przeciwdziałaniu bezrobociu, polityce gospodarczej i rozszerzeniu (komunikat)

...

28.06. Warszawa - MSZ informuje:

Obrady Rady Europejskiej 27-28 czerwca poświęcone były przeciwdziałaniu bezrobociu wśród ludzi młodych, a także polityce gospodarczej i pogłębianiu unii gospodarczej i walutowej. Rada potwierdziła osiągnięcie politycznego porozumienia z Komisją i Parlamentem w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020.

Szefowie państw i rządów uzgodnili dodatkowe fundusze na programy takie jak Youth Employment Initiative (YEI). Według szacunków, kwota przeznaczona na YEI w UE zwiększy się z przewidzianych początkowo 6 mld do ponad 8 mld Euro, z czego najwięcej wydane zostanie w ciągu dwóch pierwszych lat.

Polska otrzyma w latach 2014 i 2015 ok. 2 mld zł na walkę z bezrobociem wśród młodych oraz dodatkowe środki na ten cel w 2016 r. Te środki dla Polski to bardzo konkretne wzmocnienie - powiedział przewodniczący polskiej delegacji premier Donald Tusk. Dzięki unijnej inicjatywie osoby poniżej 25. roku życia mają otrzymywać ofertę pracy, możliwości dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy lub ukończenia szkoły.

Szefowie państw i rządów zmobilizowali Europejski Bank Inwestycyjny do udzielania kredytów małym i średnim firmom. Omówili także stan prac nad unią gospodarczą i walutową, w tym nadzór bankowy. W trakcie dyskusji dokonano również politycznego przyjęcia rekomendacji dla poszczególnych państw członkowskich, tzw. country specific reccomendations.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zaprezentowała priorytety prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, którą Litwa przejmuje od Irlandii 1 lipca br. Powitano również Chorwację jako 28 państwo członkowskie i pogratulowano Łotwie wypełnienia warunków konwergencji, co pozwoli jej na przyjęcie euro od 1 stycznia 2014 r. Jedną z kluczowych decyzji Rady było wskazanie daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Serbią: pierwsza międzyrządowa konferencja w tej sprawie odbędzie się najpóźniej w styczniu 2014. Przewodniczący delegacji premier Donald Tusk ocenił, że Serbia postawi bardzo mocny krok z realną perspektywą wejścia do UE, a Polska jest tutaj tradycyjnie i konsekwentnie zwolennikiem stosowania reguł europejskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjamszkomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)