Trwa ładowanie...
d4eo2uy

MSZ: nagrodzeni za naprawianie świata (komunikat)

...

d4eo2uy
d4eo2uy

07.10. Warszawa - MSZ informuje:

Nauczyciele, którzy uczą i wychowują młodzież w duchu tolerancji i odpowiedzialności za drugiego człowieka, odebrali dziś nagrody i wyróżnienia w konkursie imienia Ireny Sendlerowej, bohaterki II wojny światowej. W tegorocznej edycji zwyciężyła Marina Hulia, Rosjanka od dwudziestu lat mieszkająca w Warszawie.

Nagrodzona w siódmej edycji konkursu Marina Hulia poświęciła się pracy z dziećmi skrzywdzonymi przez wojnę oraz uchodźcami dotkniętymi stresem pourazowym i szokiem kulturowym, głównie Czeczenami i Inguszami. W swej metodzie nauczania wykorzystuje sztukę, traktując ją jako platformę spotkania z przedstawicielami różnych kultur w myśl zasady głoszonej przez Irenę Sendlerową, że rasa, narodowość i religia nie mają znaczenia. Liczy się to, jakimi jesteśmy ludźmi.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" jest hołdem składanym patronce, która przez całe życie angażowała się w działalność społeczną, niosąc pomocy słabszym i potrzebującym. Świat pamięta ją jednak przede wszystkim jako bohaterkę "Żegoty", która podczas II wojny światowej wraz z innymi działaczami podziemia uratowała około 2500 żydowskich dzieci.

d4eo2uy

Oprócz nagrody głównej przyznano także wyróżnienia. Zdobyli je nauczyciele, którzy za swą działalność zasłużyli na miano "nowego pokolenia sprawiedliwych", jak określiła ich postawę Elżbieta Ficowska - członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, jako niemowlę uratowana przez Irenę Sendlerową.

Podczas uroczystości, która odbyła się 7 października w warszawskim Pałacyku Przeździeckich, minister Bogusław Winid podziękował wszystkim nagrodzonym za trud i zaangażowanie w walkę z ksenofobią, rasizmem i nietolerancją. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się dzięki życzliwości i przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem "Dzieci Holocaustu" oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, które są organizatorami konkursu.

Zwycięzców konkursu wybrała Kapituła nagrody, w skład której wchodzili m.in. Krzysztof Czyżewski - prezes Fundacji "Pogranicze", Elżbieta Ficowska - członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, jako niemowlę uratowana przez Irenę Sendlerową oraz Piotr Kadlcik - przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Fundatorami nagrody są: Fundacja Signum, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Frank Family Foundation oraz darczyńcy prywatni: Miriam Ferber i Stefanie Seltzer.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d4eo2uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eo2uy