MSZ: Nieformalne posiedzenie ministrów i sekretarzy stanu ds. europejskich w Nikozji (komunikat)
...
29.08.2012 | aktual.: 29.08.2012 13:08
29.08. Warszawa - MSZ informuje:
Negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 będą głównym tematem nieformalnego spotkania Rady do Spraw Ogólnych UE (GAC) na Cyprze. W Nikozji prezydencja cypryjska przewiduje debatę z udziałem ministrów oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.
Dyskusja dotyczyć będzie finansowych aspektów wszystkich polityk UE, poziomu oraz jakości wydatków, a także dochodów budżetu UE. Ma ona się odbyć przede wszystkim w kontekście potrzeby inwestycji i inicjowania wzrostu gospodarczego w państwach członkowskich.
Zasadniczym celem prezydencji jest lepsze poznanie stanowisk poszczególnych państw członkowskich służące kontynuacji prac nad schematem negocjacyjnym Wieloletnich Ram Finansowych.
Tuż przed wylotem do Nikozji sekretarz stanu w MSZ Piotr Serafin powiedział: "Jestem świadomy, że w czasach kryzysu walka o duży budżet UE jest wyjątkowo trudna i tym bardziej cieszy mnie, że prezydencja cypryjska kontynuuje tradycję zainicjowaną przez Polskę w trakcie przewodnictwa w Radzie UE w 2011 r., dzięki czemu w nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych wezmą udział przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Ten potrzebny międzyinstytucjonalny dialog powinien przybliżyć nas do osiągnięcia kompromisu do końca 2012 r., zgodnie z przyjętym przez Radę Europejską harmonogramem".
Dzięki szerokiej współpracy z państwami regionu, jak również z państwami - przyjaciółmi spójności, w trakcie obrad GAC Polska będzie zwracać uwagę na inwestycyjny i pro-wzrostowy charakter polityki spójności. Duży budżet, w szczególności w wydatkach wspierających inwestycje i wzrost to priorytet Polski oraz 14 innych państw UE. Polskie stanowisko może być szczególnie potrzebne w kontekście trudnych debat dotyczących przyszłości wszystkich form finansów unijnych oraz przyszłości Unii Gospodarczej i Walutowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kos/