MSZ: nominacje ambasadorów w Nikozji, Belgradzie i Skopje (komunikat)
...
20.03. Warszawa - MSZ informuje:
Minister Radosław Sikorski wręczył nominacje nowym polskim ambasadorom. Barbara Tuge-Erecińska obejmie placówkę w Nikozji, Aleksander Chećko pokieruje ambasadą w Belgradzie, Jacek Multanowski będzie reprezentować Polskę w Skopje.
Serbia, Macedonia i Cypr to kraje znajdujące się na różnym etapie integracji europejskiej. Każdy stoi przed wielkimi wyzwaniami. Wybieracie się do nich Państwo jako doświadczeni dyplomaci - powiedział minister Radosław Sikorski wręczając akty nominacji na stanowiska ambasadorskie.
Ubiegły rok był dla Serbii przełomowy, rozpoczęto proces normalizacji stosunków z Kosowem, zapadła decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z UE. Niedawno podpisaliśmy umowę o dwustronnej współpracy w dziedzinie edukacji, kultury i nauki. Współpracujemy także na szczeblu wojskowym, zarówno bilateralnie, jak i w ramach NATO. Nasz eksport do Serbii wzrósł między 2012 a 2013 rokiem o 100%. - dodał minister Sikorski.
Odnosząc się do relacji z Macedonią minister Radosław Sikorski przypomniał, że w zeszłym roku obchodziliśmy 20-lecie stosunków dwustronnych. Zaznaczył przy tym, że Polska wspiera starania Macedonii na rzecz jej członkostwa w NATO i UE. Z kolei Cypr to kraj intensywnie poszukujący inwestorów. - Widzę tu duży potencjał dla naszych działań i współpracy - powiedział minister Sikorski.
Jest mi niezmiernie miło, że mogę w imieniu kolegów i swoim podziękować za okazane nam zaufanie. Nie ma większego zaszczytu dla polskiego dyplomaty jak reprezentowanie własnego kraju. "Polsce - służyć, Europę - tworzyć, Świat - rozumieć"- to motto MSZ będzie nam towarzyszyć każdego dnia naszej misji - podkreśliła w imieniu nowo mianowanych ambasadorów Barbara Tuge- Erecińska.
Poniżej prezentujemy krótkie sylwetki nowych ambasadorów.
Barbara Tuge-Erecińska Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej
W służbie zagranicznej od 1991 roku. W latach 1991-1997 była ambasadorem w Sztokholmie, od 1997 dyrektorem Departamentu Europy Zachodniej a następnie dyrektorem Departamentu Polityki Europejskiej. Od 1999 r. pełniła funkcję podsekretarza stanu a w latach 2001-2005 ambasadora w Kopenhadze. Od 2005 roku była sekretarzem stanu, w latach 2006-2012 ambasadorem w Londynie. Od 2012 roku dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Posługuje się językami angielskim, norweskim i szwedzkim.
Aleksander Chećko Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Serbii
Z MSZ związany od 2004 roku, wcześniej pracował jako dyrektor-redaktor naczelny I programu Polskiego Radia, publicysta i komentator prawny "Polityki", redaktor naczelny redakcji "Prawo i Życie" oraz "Życia Warszawy". W latach 2004-2005 pełnił funkcję rzecznika prasowego MSZ, od 2006 do 2011 radcy, kierownika wydziału konsularnego w ambasadzie w Belgradzie. Przez ostatnie trzy lata (od 2011 roku) był dyrektorem Centrum Operacyjnego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posługuje się językami angielskim, serbskim i rosyjskim.
Jacek Multanowski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Macedonii
Pracę w dyplomacji rozpoczął w 1995 roku jako I sekretarz w ambasadzie w Ałmaty. W latach 200-2003 pracował w Departamencie Europy. Od 2003 roku w ambasadzie w Tbilisi pełnił funkcję początkowo charge d'affaires, a w latach 2004-2008 ambasadora. Od 2009 do 2013 roku był zastępcą dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. Ambasador tytularny od 2010 roku, obecnie (od 2013) w Departamencie Wschodnim. Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Posługuje się językami angielskim rosyjskim.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/