Trwa ładowanie...
d4l0rp0

MSZ: NYT sprostował sformułowanie o "rozkwicie nazizmu w Polsce" (komunikat)

...

Share
d4l0rp0

13.04. Warszawa - MSZ informuje:

Po kilkudniowych staraniach Ambasady RP w Waszyngtonie, konsulatu w Nowym Jorku, Fundacji Kościuszkowskiej, Jan Karski US Campaign oraz Polonii amerykańskiej, dziennik "New York Times" zamieścił sprostowanie artykułu, w którym znalazło się wprowadzające w błąd sformułowanie o "nazizmie w Polsce".

Nieprawidłowe sformułowanie o "rozkwicie nazizmu w Niemczech i w Polsce" przed II wojną zostało opublikowane w poniedziałkowym wydaniu nowojorskiego dziennika w artykule Ethana Bronnera i Nicholasa Kulisha. Tekst dotyczył decyzji MSW Izraela, które zakazało wstępu do tego kraju laureatowi literackiej Nagrody Nobla Guenterowi Grassowi.

d4l0rp0

Ambasada RP w Waszyngtonie wystosowała we wtorek do redakcji dziennika list protestacyjny wzywający do zamieszczenia sprostowania i wyrażający protest przeciwko przedstawianiu Polski jako kraju, gdzie podobnie jak w Niemczech miał rozwijać się ten totalitarny system. Podobny list wysłał również nowojorski oddział Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych ponownie dziękuje zarówno organizacjom polonijnym i Polakom, którzy podjęli w tej sprawie działania.

Przy okazji przypominamy, że od kilku lat dyplomacja RP z sukcesami prowadzi działania przeciw sformułowaniom "polskie obozy śmierci" i "polskie obozy koncentracyjne" na całym świecie, w tym w USA. 15 lutego br., dzięki staraniom polskich dyplomatów i organizacji polonijnych w USA, Associated Press umieściło zapis w swym podręczniku stylu, zakazujący określenia "polskie obozy". Wcześniej podobnych zapisów w księgach stylu dokonały redakcje "Wall Street Journal" (listopad 2010 r.), "San Francisco Chronicle" (luty 2011), "The New York Times" (marzec 2011) oraz portal internetowy Yahoo (wrzesień 2011). W USA w tym roku MSZ trzykrotnie podejmował interwencje przeciw sformułowaniu "polskie obozy", które zakończyły się publikacjami sprostowań.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d4l0rp0

Podziel się opinią

Share
d4l0rp0
d4l0rp0