MSZ: o pokojowych rewolucjach 1989 roku na konferencji w Lipsku (komunikat)

...

04.04.2014 | aktual.: 04.04.2014 17:08

04.04. Warszawa - MSZ informuje:

Dwadzieścia pięć lat od wyborów 1989 roku w Polsce i pokojowa rewolucja w NRD to główne tematy konferencji naukowej organizowanej w Lipsku z inicjatywy tamtejszego Instytutu Polskiego w dniach 7-8 kwietnia.

Spotkanie ze świadkami historii tworzącymi ruchy opozycyjne w Polsce i NRD ma przypomnieć wydarzenia roku 1989, które doprowadziły do ostatecznego przezwyciężenia systemu komunistycznego nad Wisłą oraz zapoczątkowały pokojowe rewolucje w NRD i Europie Środkowej.

Uczestnicy konferencji pt. "25 lat wolnych wyborów w Polsce i pokojowej rewolucji w NRD. Czego uczy nas historia na dziś i na przyszłość" będą mogli wziąć udział w wykładach, rozmowach naukowców ze świadkami historii i pokazach filmów. Adresatami wydarzenia są m.in. historycy, studenci, naukowcy, uczniowie i nauczyciele.

W ramach konferencji odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Solidarności. Inicjatorem jej powstania jest Filia Lipsk Instytutu Polskiego w Berlinie. W czasie wydarzenia zasłużeni członkowie opozycyjnego ruchu obywatelskiego w byłej NRD, utrzymujący szczególnie bliskie związki z opozycją w ówczesnej Polsce, otrzymają Medale Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności.

Konferencja odbędzie się z inicjatywy Filii Lipsk Instytutu Polskiego w Berlinie, we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk), Centrum Badawczym Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej przy Uniwersytecie w Lipsku (GWZO), Forum Historii Współczesnej Lipsk (Zeitgeschichtliches Forum Leipzig), Komitetem Obywatelskim Lipsk (Buergerkomitee Leipzig) we współpracy z ewangelicką parafią św. Mikołaja w Lipsku i Centrum Kompetencyjnym Europy Środkowo-Wschodniej Lipsk (KOMOEL).

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje m.in. Jerzy Margański, ambasador RP w Niemczech.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
konferencjamszkomunikat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)